MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Wybór studiów to w pewnym sensie życiowa decyzja, bo to wykształcenie w dużej mierze determinuje naszą przyszłość. Zobacz, jakie kierunki studiów były atrakcyjne w 2020 roku i które zapewnią zatrudnienie w najbliższych dziesięcioleciach.

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Wybór kierunku studiów wbrew pozorom nie jest sprawą prostą. Młodzi ludzie najchętniej idą za głosem serca, wybierając kierunki zgodne z ich zainteresowaniami. Niestety, rynek pracy potrafi szybko weryfikować takie wybory. Jedne kierunki studiów są gwarantem zatrudnienia i wysokiej pensji, inne w najlepszym wypadku oferują tzw. najniższą krajową. Są i takie, które studiuje się wyłącznie hobbystycznie. Ciekawe kierunki studiów nie zawsze są najbardziej perspektywiczne zawodowo.

Wybierając ciekawe kierunki studiów dla niezdecydowanych, warto poszukać kompromisu między tym, co chciałoby się w życiu robić, a tym, co przyniesie godne pieniądze. Wbrew pozorom studia nie określają jednoznacznie charakteru przyszłej pracy, np. coraz więcej psychologów pracuje w handu i przy obsłudze klienta. Atrakcyjne oferty pracy czekają także na studentów filologii angielskiej i budownictwa.

Jakie kierunki studiów zapewnią atrakcyjną i dobrze płatną pracę?

To pytanie, na które w dłuższej perspektywie trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie, pojawiają się nowe zawody (szczególnie związane z komunikacją i nowymi technologiami), ale też sporo znika lub staje się bardzo niszowe. Trudno przewidzieć, jak będzie wyglądało zapotrzebowanie na pracowników za dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści lat. Niemniej na podstawie analizy popularności obecnych kierunków studiów oraz profilów zatrudnienia można pokusić się o stwierdzenie, że przyszłościowe kierunki studiów to studia informatyczne, techniczne, inżynieryjne i biochemiczne. W odwrocie jest zapotrzebowanie na humanistów, bibliotekoznawców, archiwistów i historyków. Obecnie to najgorsze kierunki studiów.

Prawdopodobnie trend ten utrzyma się, bo trudno sobie wyobrazić zahamowanie rozwoju telekomunikacji i nowych technologii. Ranking przyszłościowych kierunków studiów obejmuje także kierunki związane z finansami, bankowością, marketingiem i zarządzaniem. Obecnie to absolwenci tych kierunków(obejmujących także studia zaoczne), a także uczelni informatycznych, zarabiają najwięcej. Doceniana finansowo jest także branża naukowo-technologiczna.

Te kierunki studiów przyciągają najwięcej kandydatów

Najlepsze obecnie studia w Polsce to informatyka, która bije rekordy, jeśli chodzi o liczbę kandydatów na studia. Co ciekawe, na drugim miejscu znajduje się psychologia, jeszcze kilka dekad temu postrzegana jako całkowicie nieperspektywiczna zawodowo. Dowodzi to tylko tego, że rynek pracy potrafi zaskakiwać, a zmiany, jakie na nim następują, nie zawsze są zgodne z oczekiwaniami. Obecnie to te kierunki studiów są najbardziej opłacalne.

Dopiero na trzecim miejscu, za psychologią, znalazło się zarządzanie, a za nim dwa niegdyś najpopularniejsze kierunki studiów: prawo i medycyna.

W pierwszej dziesiątce znajduje się też budownictwo. Biorąc pod uwagę, jak mocno w ostatnich latach rozwinął się rynek nieruchomości, fakt ten nie powinien budzić szczególnego zdziwienia.

Tuż za pierwszą dziesiątką znalazła się biotechnologia, kierunek, o którym kilkanaście lat temu mówiło się półgębkiem albo wcale. Jest wielce prawdopodobne, że w ciągu kilku najbliższych lat biotechnologia znajdzie się w top 5.

Czy trudno się dostać na popularne kierunki studiów?

Mogłoby się wydawać, że im popularniejszy kierunek studiów, tym trudniej przebrnąć przez gęste sito złożone z wielu kandydatów. Jednak statystyki pokazują, że nie jest to tak do końca jednoznaczne. Obecnie dla kandydatów na studia informatyczne otwiera się coraz więcej uczelni prywatnych, więc i możliwość studiowania jest bardzo ułatwiona. Niemniej rzeczywiście w ubiegłym roku akademickim najtrudniej było się dostać na inżynierię internetu, gdzie było blisko trzydziestu kandydatów na jedno miejsce.

Co ciekawe, na drugim miejscu w tym rankingu znalazła się koreanistyka – dwudziestu pięciu kandydatów na jedno miejsce. To z kolei może świadczyć o małej dostępności tego kierunku w Polsce. Biorąc jednak pod uwagę duże zainteresowanie, zapewne można oczekiwać zmian w tym temacie. Duża konkurencja jest też na kierunek komunikacji wizerunkowej oraz japonistykę. Zdecydowanie łatwiej jest dostać się na matematykę, informatykę, chemię, a nawet medycynę.

Wszystkie kierunki studiów przyciągają więcej kandydatów, niż mogą zaoferować miejsc. Niemniej te najlepsze kierunki mają zainteresowanie na poziomie 30 kandydatów na miejsce, najgorsze zaledwie 4.

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt