MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Grecja może wkrótce stać się atrakcyjnym miejscem dla zagranicznych studentów szkół wyższych. Uznane greckie uniwersytety publiczne uruchamiają nowe konkurencyjne programy studiów licencjackich, prowadzone w całości w języku angielskim.

Chociaż kilka z uczelni z powodzeniem prowadziło już w ostatnich latach programy studiów podyplomowych w języku angielskim i francuskim, pierwsze pełne programy dla obcokrajowców studiów licencjackich zostały wprowadzone dopiero pod koniec 2020 roku. Pierwszym programem studiów licencjackich, oferowanym w języku angielskim przez uniwersytet publiczny w Grecji, był program z archeologii, historii i literatury starożytnej Grecji, realizowany przez Szkołę Filozofii Uniwersytetu Ateńskiego.

W 2021 roku prestiżowa Szkoła Medyczna Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach – największa instytucja akademicka w Europie Południowo-Wschodniej – uruchomiła własny program studiów licencjackich w języku angielskim. W pierwszym roku jego uruchomienia na jedno miejsce z zaledwie sześćdziesięciu kandydaci złożyli 950 wniosków. Osoby zainteresowane tymi studiami pochodziły z dwudziestu krajów (choć połowa z nich z Cypru).

Coraz więcej uczelni publicznych opracowuje własne programy studiów licencjackich w języku angielskim. Należy do nich University of Western Attica (UNIWA). UNIWA planuje ogłosić programy studiów licencjackich prowadzone w języku angielskim do lata 2022 roku. Jeśli wszystko zostanie poprawnie wdrożone, Grecja może stać się nie tylko regionalnym centrum szkolnictwa wyższego, ale także alternatywną destynacją dla Europejczyków, którzy szukają wysokiej jakości studiów w języku angielskim, ale nie są w stanie poradzić sobie ze zwiększonymi kosztami studiowania w Wielkiej Brytanii po Brexicie.

Celem UNIWA jest przyciągnięcie studentów z Bałkanów i wschodniego regionu Morza Śródziemnego, ale prodziekan Ioannis Kaldelis jest przekonany, że interdyscyplinarne programy studiów mogą wzbudzić zainteresowanie również wśród innych Europejczyków. UNIWA, która od wielu lat gości studentów studiów licencjackich i podyplomowych Erasmusa, obecnie oferuje również pięć programów studiów podyplomowych prowadzonych w całości w języku angielskim, we współpracy z zagranicznymi uczelniami.

- Celem zawsze było uczynienie Grecji centrum edukacji, jeśli nie dla całej Europy, to przynajmniej dla Bałkanów i wschodniej części Morza Śródziemnego - mówi Kaldelis. - To, co chcemy teraz stworzyć, tak naprawdę nie ma na celu zysku, ale raczej uczynienie greckiego systemu edukacyjnego źródłem wiedzy dla szerszego regionu. Zarówno kadra edukacyjna, jak i naukowa na naszych uczelniach jest wysoko wykwalifikowana, z bardzo dobrą wiedzą, a wiele z nich współpracuje z uznanymi europejskimi uczelniami lub instytucjami, więc zdecydowanie mamy dużo do zaoferowania – dodaje prodziekan.

Opr. MTA

Źródło: https://greekreporter.com

15.12.21

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt