MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


REKLAMA


Polska potrzebuje dobrych inżynierów

24 tys. dziewczyn więcej studiuje na polskich uczelniach technicznych – w porównaniu z rokiem 2008, kiedy wystartowała akcja „Dziewczyny na politechniki!”. W tym samym okresie liczba mężczyzn wzrosła tylko o 2 tysiące – wynika z raportu „Kobiety na politechnikach 2013”. Prezentacja raportu odbyła się 3 kwietnia br. w Sejmie.

W konferencji, zorganizowanej wspólnie przez Parlamentarną Grupę Kobiet, Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) oraz Fundację Edukacyjną „Perspektywy”, wzięli udział: posłanka Bożena Szydłowska, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, Małgorzata Olszewska – wiceminister Administracji i Cyfryzacji, Magdalena Gaj – prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Alicja Adamczak – prezes Urzędu Patentowego RP, prof. Tadeusz Więckowski – przewodniczący KRPUT, prof. Maria Nowicka-Skowron – rektor Politechniki Częstochowskiej (jedyna kobieta – rektor uczelni technicznej), a także posłanki z Parlamentarnej Grupy Kobiet, studentki kierunków technicznych i ścisłych na uczelniach biorących udział w akcjach „Dziewczyny na politechniki!” i „Dziewczyny do ścisłych!”.

– To dla nas zaszczyt, że możemy przedstawić nasz raport w tak prestiżowym miejscu – powiedziała Bianka Siwińska, kierowniczka akcji, dziękując posłance Bożenie Szydłowskiej za zaproszenie do Sejmu. – Jesteśmy dumni, że nasza pionierska akcja, prowadzona wspólnie z uczelniami technicznymi od 2007 roku, przynosi tak spektakularne efekty, przekładające się bezpośrednio na potencjał ekonomiczny i społeczny Polski.

Raport, przygotowany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i bazujący na najnowszych informacjach z uczelni oraz danych GUS, wskazuje, że liczba i udział kobiet na uczelniach technicznych w Polsce systematycznie rośnie – przy ogólnym spadku liczby studiujących w szkołach wyższych. Od roku 2007/2008 na uczelniach technicznych przybyło 24 tys. kobiet, mężczyzn tylko 2 tys.  Udział kobiet w ogólnej liczbie studiujących od momentu rozpoczęcia akcji „Dziewczyny na politechniki!” wzrósł o prawie 6 proc. i wynosi obecnie 36 proc. Tendencja ta widoczna jest również w liczbie kobiet, które rozpoczynają studia. W ciągu pięciu lat przybyło 11 tys. studentek na I roku.

Polska potrzebuje dobrych inżynierów

Polska jak powietrza potrzebuje dobrych inżynierów – podkreślił prof. Tadeusz Więckowski. – Co jest bardzo istotne mamy znakomitych, uzdolnionych młodych ludzi. Jest to kapitał nie do przecenienia. Oczywiście, żeby mieć dobrych inżynierów, należy ich odpowiednio wykształcić. Trzeba zachęcić młodych ludzi, mam na myśli panie i panów, a w związku z tematem konferencji – to przede wszystkim panie, żeby wybierały kierunki ścisłe.

Małgorzata Olszewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji stwierdziła: – Mówi się o energii społeczno-kulturowej kobiet, która wpływa na to, że Polska staje się krajem nowoczesnym, rozwiniętym i osiąga coraz więcej sukcesów, również w obszarze szeroko pojętego ICT. Dziś trudno stwierdzić, w której dziedzinie technologie komunikacyjne nie są obecne - są chyba w każdej. Dlatego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z akcją „Dziewczyny na politechniki!” będzie organizować warsztaty z programowania, na które bardzo serdecznie zapraszamy młode kobiety. To są praktyczne elementy naszej pracy i za rok będziemy cieszyć się z sukcesów osób, które je ukończą.

– Światowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w ICT, organizowany równolegle z Ogólnopolskim Dniem Otwartym Tylko Dla Dziewczyn, to okazja, by zachęcić młode kobiety do większej aktywności w tych, mających wielką przyszłość, branżach – powiedziała Magdalena Gaj, prezes UKE.

Kobiety są również bardzo innowacyjne, co podkreśliła prezes Urzędu Patentowego RP Alicja Adamczak. – Warto zachęcać je do tego, by nie tylko tworzyły nowe rozwiązania, ale i doceniały swoją rolę w tym procesie – powiedziała. – Kobiety mają bowiem skłonność do umniejszania swojej roli - niesłusznie, bo jako wynalazcy są naprawdę świetne!

Prof. Maria Nowicka-Skowron opowiedziała o studentkach kierowanej przez siebie uczelni, które osiągają znakomite wyniki na studiach. Ostatnio często się zdarza, że wszystkie prestiżowe resortowe stypendia za wyniki w nauce dostają dziewczyny.

Studentki kierunków technicznych i ścisłych z uczelni uczestniczących w akcji, a także absolwentki, pracujące w firmie GTECH, mówiły podczas konferencji o swoich doświadczeniach. Wszystkie podkreślały, że kobiety doskonale dają sobie radę zarówno na studiach, jak i w pracy związanej z techniką i naukami ścisłymi.

Już 25 kwietnia odbędzie się Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn na uczelniach technicznych i wydziałach ścisłych uniwersytetów w całym kraju. Atrakcyjny program przygotowany przez szkoły wyższe z pewnością sprawi, że jeszcze więcej maturzystek wybierze „męskie” kierunki. Będzie to można sprawdzić za rok, gdy Perspektywy opublikują kolejny raport „Kobiety na politechnikach”.

Więcej informacji: www.dziewczynynapolitechniki.pl.

Kontakt: Bianka Siwińska, 501 535 785, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Polska potrzebuje dobrych inżynierów

 
Posłanka Bożena Szydłowska, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet i Magdalena Gaj, prezes UKE   Posłanka Bożena Szydłowska, przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, Magdalena Gaj, prezes UKE i Bianka Siwińska, kierowniczka Akcji Dziewczyny na Politechniki
 
Posłanka Ligia Krajewska   Posłanka Bożena Szydłowska
 
Prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Wrocławskiej i Małgorzata Olszewska, wiceminister Administracji i Cyfryzacji   Dr Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP i Prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Wrocławskiej
 
Prof. Tadeusz Więckowski, przewodniczący KRPUT, rektor Politechniki Wrocławskiej   Małgorzata Olszewska, wiceminister Administracji i Cyfryzacji
 
Red. Krzysztof Michalski, PR I Polskiego Radia   Bianka Siwińska, kierowniczka Akcji Dziewczyny na Politechniki

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!