MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Wielu różnych kompetencji oczekuje rynek pracy, jednak spory ich zbiór skwitować można jednym słowem: innowacyjność.

Niezależnie od stanowiska, w wielu obszarach wymagana jest umiejętność zastosowania rozwiązań bazujących na nowoczesnych technologiach. To zaś wymaga od kandydatów proaktywnego podejścia i braku „technofobii”. Miejscem, gdzie można zdobyć te kompetencje, są szkoły wyższe, które zarówno w procesie dydaktycznym czy badawczym, jak i w obszarze administracji coraz śmielej wykorzystują nowoczesne rozwiązania informatyczne. Są to „Uczelnie w Chmurze Microsoft”.

Każda „Uczelnia w Chmurze Microsoft” zapewnia dostęp do najnowszego oprogramowania studentom i pracownikom również do użytku prywatnego, a usługa Office 365 jest w nich stosowana przez co najmniej 60 proc. społeczności akademickiej. Szkoły te korzystają również z usługi Microsoft Azure lub Dynamics 365, m.in. do prowadzenia badań naukowych. Zapewniają także dostęp do aktualnych materiałów, szkoleń bądź kursów, które pozwalają na rozwój kompetencji cyfrowych studentów, doktorantów, nauczycieli akademickich i pracowników na różnych poziomach zaawansowania.

Po co to robią? Oczywiście po to, aby sprostać zadaniom związanym z prowadzeniem edukacji, badań naukowych czy działań administracyjnych. Technologia im to ułatwia. „Ważnym aspektem wzajemnego współdziałania jednostek Uczelni jest jednolity format wymienianych danych i dokumentów. Wspólna dla wszystkich pracowników i studentów PW platforma Microsoft Office 365 oraz Teams znacząco podnosi jakość współpracy i dydaktyki” – przyznaje Robert Wójtowicz, Kierownik Sekcji ds. Pracy Grupowej Politechniki Warszawskiej, „Uczelni w Chmurze Microsoft”. Wtóruje mu Marek Piotrowski,  Dyrektor Centrum Informatyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, który również może pochwalić się tytułem: „Technologia Microsoft zapewnia nam jednolity ekosystem uprawnień, dostęp do informacji oraz zasad i polityk bezpieczeństwa połączony z dystrybucją zasobów lokalnych oraz chmurowych. Dużym ułatwieniem dla pracowników i studentów jest dostęp do wszystkich narzędzi przy użyciu jednego konta użytkownika, a także współpraca poszczególnych narzędzi: Poczta Microsoft Outlook – Sharepoint – Teams – Power Automate”.

Jednak nie tylko jednolity, kompatybilny ekosystem jest tu ważny, ale także bezpieczeństwo danych, a także zdobywanie wiedzy o zagrożeniach i nauka bezpiecznych zachowań w sieci. Tym bardziej, że sektor edukacji stał się jednym z celów dla cyberprzestępców. Udowadniają to prowadzone przez Microsoft badania nad bezpieczeństwem w sieci. Aż 63 proc. zgłaszanych przypadków zetknięcia się ze złośliwym oprogramowaniem pochodzi z instytucji i placówek edukacyjnych. „Jesteśmy świadkami transformacji z tradycyjnej na hybrydową, wykorzystującą cyfrowe narzędzia zarówno w procesach nauczania, jak i tych administracyjnych, związanych z zarządzaniem placówkami. Technologia już trafiła pod strzechy, a kolejnym krokiem jest nauczenie się bezpiecznego korzystania z nowych narzędzi i odpowiedzialnych zachowań w sieci” – alarmuje Barbara Michalska, dyrektor rynku edukacyjnego w polskim oddziale Microsoft.

Tymczasem uczelnie nie tylko przetwarzają dane osobowe, którym należy zapewnić bezpieczeństwo, ale prowadzą także szereg badań, których rezultaty nie mogą trafić w niepowołane ręce. Stąd zapewnienie bezpieczeństwa uczelnianemu ekosystemowi informatycznemu ma kapitalne znaczenie dla działania każdej szkoły wyższej. „Narzędzia Microsoft bardzo dobrze nadają się do utrzymania bezpiecznej komunikacji w zespołach badawczych, również w projektach międzyuczelnianych i międzynarodowych” – powiedział Marek Piotrowski.

W efekcie wdrożenie jednolitego ekosystemu IT, bazującego na chmurze, rozwiązuje na uczelni szereg kwestii. Studentom pozwala zdobyć doświadczenie w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii, a pracownikom ułatwia realizację kwestii administracyjnych. Do tego gwarantuje najwyższy poziom cyberbezpieczeństwa systemu, danych i użytkowników.

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt