MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Tomasz Rewak z Legnicy zwyciężył w międzynarodowym konkursie dla młodych programistów.

W piątej edycji międzynarodowego konkursu programistycznego High School Programming League wzięli udział uczniowie z 95 szkół i 13 krajów. W rywalizacji zwyciężył Tomasz Rewak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy. W klasyfikacji drużynowej drugie miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół UMK w Toruniu, a trzecie z Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach.

High School Programming League to międzynarodowy konkurs programistyczny, który odbył się już po raz piąty. Zawody były rozgrywane zdalnie trwały od września 2012 do marca 2013. Zadania były publikowane po pięć w czterech seriach. Uczestnicy rozwiązywali je indywidualnie, pisząc do każdego z nich program komputerowy. Napisany program (rozwiązanie zadania) wysyłali następnie na serwer konkursowy i po kilku sekundach otrzymywali jego ocenę.

Sukces w konkursie wymaga dużego nakładu pracy, umiejętności programistycznych oraz wiedzy na poziomie wykraczającym poza program szkolny – mówi dr inż. Łukasz Kuszner, jeden z organizatorów konkursu. – W tegorocznej edycji było do rozwiązania łącznie 20 zadań o różnej tematyce i różnym stopniu trudności. Staramy się tak dobierać zadania, aby uczestnicy mogli uczyć się w trakcie rywalizacji.

Nad tworzeniem i jakością zadań pracują entuzjaści skupienie wokół portalu Sphere Online Judge, w ramach którego odbywa się konkurs, a wśród nich zarówno naukowcy, wybitni studenci jak i zawodowi programiści.

Co roku wśród uczestników można znaleźć wybitnych uczniów, którzy potwierdzają swoje umiejętności również w innych konkursach takich jak międzynarodowe olimpiady przedmiotowe (Informatyczna i Matematyczna), czy ogólnoświatowy konkurs dla studentów ACM ICPC i inne.

Na pewno wielkim atutem tego konkursu jest to, że wymaga od uczestników rzeczywistej kreatywności i nieszablonowego myślenia – pisze tegoroczny zwycięzca na forum konkursowym i być może jest to główną przyczyną popularności zawodów wśród nieprzeciętnych umysłów.

Najlepsi w rankingu indywidualnym:

  1. Tomasz Rewak, II Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy, Polska
  2. Mario Lipovsky, Spojená škola Novohradská, Słowacja
  3. Aleksandar Ogrizovic, Gimnazija "Veljko Petrović", Serbia
  4. Tomasz Zwornicki    , I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Łomży, Polska
  5. Wojciech Zieliński, Zespół Szkół UMK: Gimnazjum i Liceum Akademickie, Polska

Najlepsze drużyny:

  1. Gimnazija "Veljko Petrović", Serbia  (opiekun: Duško Obradović)
  2. Zespół Szkół UMK: Gimnazjum i Liceum Akademickie, Polska  (opiekun: Anna Beata Kwiatkowska)
  3. Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych w Gliwicach, Polska   (opiekun: Daniel Kuśka)

Pełną listę laureatów i więcej informacji na temat High School Programming League można znaleźć na oficjalnej stronie konkursu.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt