MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili akcję rejestracji potencjalnych Dawców szpiku dla Pacjentów chorych na nowotwory krwi. W wyniku akcji aż 425 nowych osób dołączyło do bazy potencjalnych Dawców Fundacji DKMS, co spowodowało, że spośród 65 uczelni, które wzięły udział w tegorocznej edycji akcji, WUM znalazł się na 1. miejscu pod względem liczby zarejestrowanych osób.

‘’Projekt HELPERS’ GENERATION Fundacji DKMS realizowany jest ogólnopolsko od 2013 roku. Przez ten czas, podczas 1325 studenckich akcji rejestracji, do bazy Fundacji dołączyło 130 805 nowych potencjalnych Dawców szpiku. Ogromnym sukcesem jest to, że aż 1042 spośród nich, zostało Dawcami rzeczywistymi. Dla wielu pacjentów chorych na nowotwory krwi, przeszczepienie komórek krwiotwórczych od niespokrewnionego Dawcy jest jedyną szansą na przeżycie. Jego znalezienie nie jest proste i w najlepszym wypadku szansa wynosi 1 : 20 000. Potrzebne jest dopasowanie pod względem antygenów zgodności tkankowej HLA i niestety tylko 25% chorych znajduje zgodnego Dawcę w rodzinie. W pozostałych przypadkach Pacjenci muszą liczyć na to, że gdzieś na świecie znajdzie się niespokrewniony, zarejestrowany, zgodny Dawca. Dołączając do bazy potencjalnych Dawców szpiku Fundacji DKMS, możemy podarować szansę na wyzdrowienie chorym na nowotwory krwi. Procedura pobrania szpiku wiąże się dla nas jedynie z tymczasowym dyskomfortem. Jestem bardzo szczęśliwa, że tak wiele osób zdecydowało się przyjść i zechciało wesprzeć Pacjentów, którzy czekają na znalezienie swojego „bliźniaka genetycznego”. Mam olbrzymią nadzieję, że projekt „Marrow Hero” i HELPERS’ GENERATION będą rozwijały się na naszej Uczelni i w przyszłych latach wolontariusze będą kontynuować starania o poprawę sytuacji Pacjentów chorych na nowotwory krwi. Kolejna edycja projektu odbędzie się wiosną 2022 r.” – mówi jedna z organizatorek akcji Martyna Zwierzchowska, studentka IV roku kierunku lekarskiego WUM.

Wydarzenie organizowane było w dniach 6-12 grudnia 2021 roku w ramach XIII edycji ogólnopolskiego projektu HELPERS' GENERATION Fundacji DKMS i projektu „Marrow Hero” Programu Stałego ds. Zdrowia Publicznego (SCOPH) Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland Oddział Warszawa.

Stanowiska rejestracyjne były prowadzone przez 64 wolontariuszy z 5 kierunków na Uczelni: lekarskiego, lekarsko-dentystycznego, technik stomatologicznych, pielęgniarstwa i farmacji. Wolontariusze działali przez 5 dni w Centrum Dydaktycznym, Centrum Sportowo-Rehabilitacyjnym, Uniwersyteckim Centrum Stomatologii, Budynku Wydziału Farmaceutycznego oraz Collegium Anatomicum. Akcje rejestracji zostały również przeprowadzone podczas spotkań SKN przy Klinice Nefrologii, Dializoterapii i Chorób Wewnętrznych i SKN Hematologicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym UCK WUM przy ulicy Banacha.

Źródło: https://www.wum.edu.pl/node/16703

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt