MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego było organizatorem przeglądu filmów uczniów i absolwentów pt. „Filmowcy z Grotowskiego”. Wydarzenie miało miejsce w Kinie Femina, 27 marca 2013 r.

„Filmowcy z Grotowskiego” to autorski pomysł szkolnej społeczności. Na przestrzeni blisko 22 lat istnienia szkoły, ukończyło ją siedemnaście roczników. Każdy z nich był inny, wszyscy byli wyjątkowi. Wiele osób skorzystało z możliwości, jaką daje szkoła w zakresie nauczania o teatrze i filmie. Tu podjęli pierwsze próby realizacji swoich filmowych wizji i pomysłów. W szkolnej filmotece znajduje się kilkaset nagrań, a niektóre z nich to prawdziwe perełki. Spośród 500 absolwentów i uczniów, ponad 150 związało się ze sztukami plastycznymi, estradą, filmem czy teatrem.

„Filmowcy z Grotowskiego” to możliwość zapoznania się z nietuzinkowym myśleniem młodych ludzi, którzy w przyszłości będą mieli wpływ na rozwój naszego kraju. Prace prezentują to, w jaki sposób postrzegają świat, który ich kształtuje. Większość materiałów była do tej pory jedynie zarchiwizowanymi szkolnymi projektami. Teraz dotarły do większej liczby odbiorców. Zostały zaprezentowane też prace, które absolwenci wykonali w czasie studiów, między innymi w łódzkiej Szkole Filmowej, która obok Akson Studio i Gutek Film objęła patronat strategiczny nad wydarzeniem.

Filmowiec z Grotowskiego, to nie tylko ktoś, kto skończył liceum, którego patronem jest sławny reformator teatru – to osoba, która nie dała zamknąć się w klatce przeciętności, która rozumie i ceni swój indywidualizm, a przede wszystkim nie obawia się realizacji własnych pomysłów. Wśród takich uczniów i absolwentów są też Jan Komasa, czy Piotr Sobociński jr – absolwenci, którzy zostali zaproszeni do uczestnictwa w przeglądzie jako goście specjalni. Oprócz ich filmów „z czasów Grotowskiego”, czy szkoły filmowej, zostały zaprezentowane dzieła, które zna cała Polska: „Sala Samobójców” (reż. Jan Komasa) – najlepszy polski film 2011 roku oraz „Róża” (zdjęcia – Piotr Sobociński jr) – najlepszy polski film 2012 roku.

Piotr Sobociński jr otrzymał szkolną statuetkę Dębowy Taboret, przyznawaną przez 21 SLO wybitnym absolwentom. Wcześniej otrzymali ją: Natalia Kukulska, Lidia Klein, Łukasz Zaremba, Jan Komasa, Natalia Przybysz, Anna Molska, Paweł Paprocki, Katarzyna Markowska, Katarzyna Żytomirska.

Teraz większość filmów z przeglądu „Filmowcy z Grotowskiego” można obejrzeć w Internecie.

 

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt