MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


18 stycznia w Strasburgu przedstawiono dwie nowe inicjatywy Komisji Europejskiej prowadzące do bliższej współpracy między europejskimi uczelniami. Od lat, udanie i na wielką skalę, mobilność studentów w Europie wspierają programy Erasmus+. Teraz Komisja Europejska pragnie pójść krok dalej, wzmacniając proces współpracy i integracji europejskich uczelni.

KE przyjęła Europejską strategię dla uniwersytetów (European strategy for universities) oraz rekomendację dla Rady Europejskiej odnośnie budowania mostów na rzecz skutecznej europejskiej współpracy w dziedzinie szkolnictwa wyższego (Building bridges for effective European higher education cooperation). Ponieważ edukacja należy do domeny państw członkowskich, do podjęcia decyzji potrzebna jest ich zgoda na realizację i finansowanie tego projektu. 

Mariya Gabriel, komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży powiedziała m.in. że z tej propozycji skorzystają przede wszystkim studenci: - Potrzebują oni nowoczesnych ponadnarodowych kampusów z łatwym dostępem do zagranicznej mobilności, pozwalając im na korzystanie z prawdziwie europejskiej ścieżki zdobywania wykształcenia i doświadczenia”. Gabriel dodała, że w połowie 2024 roku z budżetu unijnego wspieranych będzie do 60 uniwersytetów europejskich, w których uczestniczyć będzie ponad 500 uczelni z całej Europy.

Opr. KB

Źródło: https://education.ec.europa.eu

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt