MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Uniwersytety w Wielkiej Brytanii odnotowują znaczny spadek liczby studentów z krajów Europy Wschodniej, zwłaszcza z Rumunii i Polski. Dzieje się tak głównie z powodu wysokich opłat za wizy studenckie, a także wzrostu czesnego.

Według danych University and Colleges Admissions Service (UCAS), w 2021 roku do brytyjskich uczelni dołączyło ponad 1000 rumuńskich i polskich studentów, co stanowi spadek o 6000 w porównaniu z poprzednim rokiem. Nastąpił również 70-proc. spadek liczby podań na studia licencjackie od studentów z kilku krajów Europy Wschodniej.

Inne kraje w Europie wydały następującą liczbę wiz: Czechy – 177, Węgry – 214, Bułgaria – 185. Z drugiej strony uniwersytety w Wielkiej Brytanii nadal przyjmują wielu studentów z UE, z których większość pochodzi z Niemiec, Francji i Hiszpanii, a dla studentów pochodzących z tych krajów zatwierdzono około 10 000 wiz.

Wcześniej studenci z UE mogli studiować, pracować i mieszkać w Wielkiej Brytanii bez żadnych barier, ale po tym, jak Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, studenci z UE zostali zaliczeni do tej samej kategorii, co inni studenci zagraniczni i muszą teraz ponosić wysokie koszty studiowania w Wielkiej Brytanii. Są zobowiązani do uiszczenia opłat wizowych, które kosztują około 348 funtów i 475 funtów, jeśli chcą przedłużyć wizę. Studenci z UE muszą również płacić większe czesne niż studenci krajowi. Kiedy Wielka Brytania była częścią UE, studenci z krajów członkowskich płacili taką samą kwotę jak studenci krajowi, czyli 9250 rocznie, podczas gdy w sierpniu 2021 roku czesne w niektórych przypadkach sięgało 40 000 funtów rocznie.

- Niestety, to pokazuje, że naprawdę musisz pochodzić z bogatej Europy Zachodniej, jeśli chcesz mieć duże szanse na studiowanie tutaj – stwierdził dyrektor Instytutu Polityki Szkolnictwa Wyższego, Nick Hillman.

Wcześniej wicekanclerz University of East Anglias’s, David Richardson powiedział BBC, że liczba studentów z UE na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii zmniejszyła się o połowę, ale liczba studentów spoza UE wzrosła. Według Richardsona liczba studentów z UE w Wielkiej Brytanii spadła w zeszłym roku o 50 procent, podczas gdy liczba studentów z krajów spoza UE była prawie taka sama jak przed pandemią.

Opr. MTA

Źródło: https://erudera.com

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt