MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


We wtorek ogłoszono w Bratysławie wyniki 24. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS). Do młodych polskich naukowców trafiły dwie nagrody główne, a także nagroda honorowa. Jedną z trzech nagród pierwszych zdobył 16-letni Jakub Nagrodzki z Łomży, a jedną z nagród III – 18-letnia Anna Julia Kuśnierczak z Poznania.

Jakub Nagrodzki za pracę z dziedziny chemii oprócz nagrody pieniężnej zdobył również nagrodę honorową – udział w London International Young Science Forum. Jego projekt zatytułowany jest "Synteza trimetyloguanozynowych (TMG) analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej". TMG analogi kapu są wykorzystywane w leczeniu chorób genetycznych m.in. choroby Duchenne'a, w której dochodzi do zaniku mięśni, jednak kuracja ta jest bardzo niedoskonała – związek ten sprawia, że nić kodu genetycznego mRNA może przedostać się do jądra komórki, ale bardzo szybko jest niszczony przez enzymy. Głównym celem projektu Jakuba było wyprodukowanie zmodyfikowanej molekuły związku, która miałaby „przedłużoną ważność”, co mogłoby pozwolić na znaczne usprawnienie leczenia wielu chorób dziedzicznych.

Anna Julia Kuśnierczak z Mieczewa, uczennica klasy maturalnej LO św. Marii Magdaleny w Poznaniu, wykonała pracę z biologii, w której badała "Wpływ różnych ekosystemów na rozrodczość murarki ogrodowej (Osmia rufa L.) na przykładzie łąki, sadu, lasu i arboretum".

I nagrody zdobyły także zespoły z Irlandii i z Austrii za prace z fizyki i inżynierii. II miejsca zajęli: fizyk ze Szwajcarii, dwaj informatycy z Niemiec i matematyk z Danii, a III nagrody - poza Anią - zdobyli socjolożka z Estonii i informatyk z Białorusi.

Podczas uroczystości wręczenia nagród unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki, Máire Geoghegan-Quinn, powiedziała: – Gratuluję wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu. Jak zawsze, wszystkie przedstawione projekty były wysokiej jakości, co bardzo dobrze rokuje dla przyszłości badań naukowych w Europie. Wielu zwycięzców poprzednich edycji konkursu pracuje dzisiaj w prestiżowych ośrodkach badawczych, takich jak Europejska Agencja Kosmiczna i CERN. Jeżeli Europa chce pozostać liderem w XXI wieku, musi wspierać swoje najzdolniejsze umysły.

W tegorocznym konkursie udział wzięło 117 uczestników w wieku od 14 do 21 lat, którzy łącznie przedstawili 79 projektów. Tematyka zgłoszonych prac obejmowała tak różnorodne dziedziny naukowych jak: biologia, fizyka, chemia, informatyka, nauki społeczne, środowisko, matematyka, materiałoznawstwo, inżynieria i nauki medyczne.

Projekty oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marii Any Viana-Baptista, profesor geofizyki w Instytucie Inżynierii w Lizbonie (ISEL), a w jego skład weszli również zwycięzcy poprzednich edycji konkursu. Wszystkie zgłoszone projekty zdobyły uprzednio pierwsze nagrody w krajowych konkursach dla naukowców.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!