MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Jak uczyć, by nie nudzić? Jak przekazywać wiedzę, by jednocześnie inspirować? Takie pytania zadaje sobie każdy kreatywny nauczyciel. Fundacja RWE wraz z Centrum Nauki Kopernik wyszły naprzeciw tym wyzwaniom tworząc niezwykły produkt Power Box – narzędzie nowoczesnego szkolnictwa.

Power Box to specjalnie zaprojektowany zestaw, z którego będą mogli skorzystać nauczyciele wielu przedmiotów, szczególnie przyrody, matematyki i techniki. Uczniowie będą mogli samodzielnie przetestować, w jaki sposób można pozyskiwać energię z wiatru i słońca, jak ją magazynować, ile energii zużywają różne źródła światła, na czym polega funkcja „stand-by” w urządzeniach elektrycznych, a także, na jakiej zasadzie działa samochód elektryczny. Dodatkowo w zestawie znajduje się gra edukacyjna, dzięki której uczniowie będą mieli szanse dowiedzieć się, jak ważna jest dywersyfikacja źródeł energii.

Elementem programu są warsztaty dla nauczycieli realizowane przez Centrum Nauki Kopernik, podczas których uczestnicy będą mogli dowiedzieć się jakie eksperymenty można przeprowadzić przy pomocy Power Box, w jaki sposób zachęcić uczniów do wymyślenia zupełnie nowych ich wariantów, a także jak zainspirować do dyskusji na temat nowoczesnych technologii pozyskiwania energii. Wszystkie doświadczenia zostały opracowane przez specjalistów z CNK i zaprojektowane tak, aby mogły być wykorzystywane na różnych lekcjach pomagając zrozumieć wybrane zjawiska przyrodnicze. Eksperymenty uwzględniają cele kształcenia zapisane w podstawie programowej do dla nauczycieli i uczniów klas 4-6. W warsztatach wzięło udział już 85 nauczycieli z blisko 30 szkół.

Cieszy nas bardzo, że już na pierwszych warsztatach dla nauczycieli okazało się, że „kupili” oni bez reszty nasz pomysł – mówi Irena Cieślińska, wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik.

Tak atrakcyjna forma edukacji pomoże zachęcić młodych ludzi do odkrywania w sobie pasji do badania i poznawania świata. Będzie również podstawą do lepszego rozumienia otaczającej nas rzeczywistości, której integralną częścią są zaawansowane technologie oraz energia.

Jednocześnie RWE udostępnia stronę internetową programu www.powerbox.rwe.pl, który ma być źródłem informacji zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli.

W programie Power Box mogą brać udział wszystkie szkoły podstawowe z Warszawy, z których dyrektorzy oddelegują nauczycieli na warsztaty. O kwalifikacji zadecyduje kolejność zgłoszeń. Rejestrację na warsztaty prowadzi Centrum Nauki Kopernik. Do każdej zgłoszonej do programu szkoły RWE dostarczy trzy komplety zestawów tak, aby każdy z nauczycieli mógł z nich korzystać niezależnie, lub żeby wspólnie z uczniami przeprowadzać jednocześnie kilka doświadczeń. Do końca kwietnia pudełka otrzyma 60 warszawskich szkół.

16 kwietnia twórcy Power Boxa przeprowadzili lekcję pokazową, podczas których dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 61 miały okazję jako jedne z pierwszych wypróbować zestaw. Po zapoznaniu się z instrukcją, mali inżynierowie przystąpili do pracy. Okazało się, że znacznie bardziej odpowiada im taka forma lekcji.

– W ten sposób więcej się dowiemy niż siedząc na lekcjach, bo to ciekawsze i bardziej zachęca – mówi Ina, uczestniczka lekcji. – Teraz robię doświadczenia i lepiej to zapamiętam, niż jak książka mi o tym powie.

Lepiej poeksperymentować, bo wtedy można nauczyć się na własnym doświadczeniu – zauważa Mateusz z 5 klasy.

Więcej informacji na www.powerbox.rwe.pl.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt