3 marca o godz. 18.00 w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami w Sali Teatralnej w budynku Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego odbędzie się czytanie performatywne połączone ze zbiórką niezbędnych artykułów i pieniędzy dla mieszkańców Ukrainy.
Przeczytają fragmenty tekstów pochodzące z ukraińskich dramatów, poezji i prozy, zestawione z informacjami medialnymi oraz wyborem komentarzy i wpisów z mediów społecznościowych. W najbliższy czwartek, 3 marca, w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami w Sali Teatralnej w budynku Neofilologii UG odbędzie się czytanie performatywne połączone ze zbiórką niezbędnych artykułów i pieniędzy dla mieszkańców Ukrainy.
24 lutego 2022 roku Ukraina została na rozkaz Władimira Putina brutalnie zaatakowana przez wojska Federacji Rosyjskiej. Rosyjska inwazja na Ukrainę jest równoznaczna z pogwałceniem niezależności niepodległego państwa.
- My, studenci i społeczność akademicka Uniwersytetu Gdańskiego, wspierani przez artystki i artystów związanych z trójmiejską sceną teatralną, pragniemy wyrazić nasz sprzeciw, oddając głos tym, którzy powinni być dziś najbardziej słyszalni - mówią studenci Wydziału Filologicznego UG, organizatorzy czwartkowego wydarzenia. - Chcemy oddać głos nie tylko ukraińskim twórcom, ale też ludziom, w których imieniu się wypowiadają: chcemy oddać głos „zwykłym” obywatelom Ukrainy, naszym sąsiadom i przyjaciołom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny. Dedykujemy to spotkanie nie tylko wszystkim osobom, które dziś bohatersko walczą w obronie swojego kraju, ale także tym, które ogarnia niemoc, strach i rozpacz.
Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/1cDBgb0io
W części informacyjnej spotkania można będzie posłuchać o możliwych formom wsparcia udzielanych w tym trudnym czasie przez UG.
Czytanie performatywne organizowane jest z inicjatywy studentów Wydziału Filologicznego UG, z kierunków wiedza o teatrze oraz zarządzanie instytucjami artystycznymi. - Odczuwamy potrzebę budowania otwartej wspólnoty opartej o fundamentalne wartości, takie jak wolność, równość i sprawiedliwość. Nawiązując do pięknych tradycji naszego miasta jako przestrzeni wolności i dialogu - dodają studenci.
3 marca 2022 roku o godzinie 18.00, w geście solidarności z Ukrainkami i Ukraińcami, przeczytamy fragmenty tekstów pochodzące z ukraińskich dramatów, poezji i prozy, zestawione z informacjami medialnymi oraz wyborem komentarzy i wpisów z mediów społecznościowych.
Miejsce: Sala Teatralna, budynek Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 51, 80-312 Gdańsk, parter (wjazd na teren kampusu od strony ul. Bażyńskiego, bramy nr 2 i nr 3).
W czytaniu udział wezmą:
Dorota Androsz (aktorka, reżyserka, Teatr Wybrzeże)
Mariusz Babicki (dramaturg, reżyser, absolwent teatrologii UG)
Justyna Bartoszewicz (aktorka, Teatr Wybrzeże)
Ada Czwarnóg (wiedza o teatrze UG)
Grzegorz Duda (aktor, współzałożyciel szkoły jogi Bhakti Shala)
Azima Izzetdin (absolwentka iberystyki UG)
Weronika Janicka (wiedza o teatrze UG)
Ewa Jendrzejewska (aktorka, Teatr Wybrzeże)
Anna Kociarz (aktorka, Teatr Wybrzeże)
Klaudia Laskowska (wiedza o teatrze UG)
Piotr Łukawski (aktor, Teatr Wybrzeże)
Paulina Eryka Masa (tłumaczka, dramatopisarka, wiedza o teatrze UG)
Maja Miro (multiflecistka, kompozytorka)
Hanna Miśkiewicz (aktorka, Miejski Teatr Miniatura)
Adam Nalepa (reżyser, Teatr BOTO)
Weronika Nawieśniak (aktorka, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni)
Marzena Nieczuja-Urbańska (aktorka, Teatr Wybrzeże)
Małgorzata Oracz (aktorka, Teatr Wybrzeże)
Bartłomiej Pastuszka (zarządzanie instytucjami artystycznymi UG)
Jadwiga Sankowska (aktorka, Miejski Teatr Miniatura)
Aleksandra Szostek (zarządzanie instytucjami artystycznymi UG)
Koncepcja i opracowanie czytania: Dorota Androsz i Mariusz Babicki
Wydarzenie zorganizowane przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego z kierunków wiedza o teatrze oraz zarządzanie instytucjami artystycznymi
Patronat honorowy: JM Rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. dr hab. Piotr Stepnowski
Koordynacja działań z ramienia studentów: Paulina Eryka Masa
Wsparcie organizacyjne: Katarzyna Kręglewska (Zakład Dramatu, Teatru i Widowisk UG, Between.Pomiędzy Research Group).
Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1cDBgb0io
Źródło: https://ug.edu.pl