W poniedziałek 28 lutego 2022 r. ruszyliśmy ze zbiórką.
– Organizujemy zbiórkę zgodnie z listą najbardziej potrzebnych artykułów, by pomóc narodowi ukraińskiemu – mówi dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej.
Od poniedziałkowego poranka przygotowane w pobliżu portierni poszczególnych wydziałów Politechniki Białostockiej kartony zapełniają się darami dla Ukrainy. Studenci i pracownicy przynoszą przede wszystkim środki higieny osobistej, żywność długoterminową, żywność dla dzieci i środki opatrunkowe.
– W obliczu wydarzeń ostatnich nasza społeczność akademicka Politechniki Białostockiej nie mogła zostać bezczynna – mówi dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, prof. PB, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej. – Postanowiliśmy włączyć się w akcję organizowaną przez Urząd Miasta Białystok wspólnie z różnymi organizacjami pod hasłem „Białystok pomaga Ukrainie” i na miarę swoich możliwości staramy się zorganizować zbiórkę wszelkich potrzebnych darów zgodnie z listą z Centrum Aktywności Społecznej, które całą akcję koordynuje. We wszystkich budynkach wydziałów Politechniki Białostockiej zostały zorganizowane punkty zbiórki takich darów. Następnie te wszystkie produkty będą przewożone na halę Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej, gdzie wolontariusze – zarówno nauczyciele, jak i studenci naszej uczelni zajmą się już segregacją, odpowiednim oznakowaniem i spakowaniem tych darów. Robimy, co jest w naszej mocy, by pomóc w tej strasznie ciężkiej sytuacji w jakiej znalazł się naród ukraiński
W zbiórkę angażują się studenci z wszystkich wydziałów Politechniki Białostockiej.
– Studenci już przynoszą dary – mówi Emilia Ramatowska z Samorządu Studentów Politechniki Białostockiej. – Dobro zawsze do nas wraca. Kiedy ktoś jest w potrzebie, człowiek powinien stanąć i pomóc. W tej sytuacji jedyną właśnie pomocą jest właśnie organizacja tej zbiórki dlatego studenci z chęcią się angażują i pomagają.
Punkty odbioru darów są zlokalizowane przy portierniach poszczególnych wydziałów naszej Uczelni. Nie określamy terminu zakończenia zbiórki. Punkty zbiórki będą działały w godz. 8-18.
Lista punktów:
Wydział Architektury, ul. Oskara Sosnowskiego 11, Białystok
Wydział Inżynierii Zarządzania, ul. Ojca Tarasiuka 2, Kleosin
Wydziały na kampusie Politechniki Białostockiej:
Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, ul Wiejska 45 E
Wydział Elektryczny, ul Wiejska 45 D
Wydział Mechaniczny, ul Wiejska 45 C
Wydział Informatyki/Rektorat, ul Wiejska 45 A
Centrum Nowoczesnego Kształcenia, ul. Zwierzyniecka 16
Lista potrzebnych produktów:
- NOWE KOCE, ŚPIWORY, KARIMATY
- LATARKI
- POWERBANKI
- OPASKI UCISKOWE
- ŚRODKI OPATRUNKOWE I MEDYCZNE
Szczególnie potrzebne: koce termiczne, gazy jałowe, kompresy jałowe, bandaże elastyczne, sól fizjologiczna, środki odkażające, rękawiczki jednorazowe, chusty opatrunkowe sterylne, opaski uciskowe, nożyczki do opatrunków
oraz
woda utleniona lub oktanisept, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (w tabletkach, czopkach i syropach), węgiel, witamina D, cynk, witamina C, tabletki do ssania, tabletki od bólu gardła, spray do nosa od kataru, maść bepanten, altacet, fastum, tribiotyk, rywanol.
- żywność długoterminowa
Szczególnie potrzebne: dania i zupki ekspresowe/typu instant do zalewania wrzątkiem, batony energetyczne, czekolady, kisiele/budynie typu gorący kubek, konserwy/puszki/słoiki z gotowymi daniami typu bigos, fasolka po bretońsku, kapuśniak z kiełbaską, grochówka żołnierska, pulpety w sosie, flaki oraz suche produkty: cukier, kasze, makarony, maki, kawa, woda, herbata, oleje.
- środki higieniczno-chemiczne
Szczególnie potrzebne: pampersy dla dorosłych, podpaski, pieluchy, szampony, żele i mydła, papier toaletowy, środki piorące, chusteczki nawilżone dezynfekcyjne.
- żywność dla dzieci
Szczególnie potrzebne: kaszki, mleko, soczki, dania gotowe w słoiczkach, chrupki do mleka.
- dary rzeczowe pierwszej potrzeby
Szczególnie potrzebne: komplety pościeli, ręczniki nowe, nowa bielizna damska i dziecięca.
Odzież, ale wyłącznie termiczna dla dorosłych – dla wojska, nowa, ale dobrze zapakowana i opisana.
WAŻNE! Nie zbieramy odzieży i obuwia!
Źródło: https://pb.edu.pl