MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 Senat Uniwersytetu Wrocławskiego w przyjętej uchwale zamroził do odwołania współpracę z rosyjskimi uczelniami i instytucjami naukowymi.

W przyjętej uchwalę potępiono rosyjską agresję, „haniebną napaść na bratni Naród Ukraiński”.

„Naszym przyjaciołom – uczelniom i naukowcom ukraińskim – deklarujemy stałe wsparcie i pomoc. Jednocześnie zwracamy się do środowiska akademickiego Federacji Rosyjskiej, w szczególności współpracujących z Uniwersytetem Wrocławskim uczelni w Sankt-Petersburgu, Moskwie, Tomsku, Irkucku, Omsku, o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie. Współpraca naukowa ma wymiar globalny i apolityczny, nie może jednak służyć wspieraniu dyktatur, które zagrażają już dziś naszym sąsiadom, a jutro – zagrożą nam” – napisano w uchwale.

Wrocławska uczelnia poinformowała również, że w jej murach został powołany Uniwersytecki Komitet „Solidarni z Ukrainą”. „Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła nasz świat. Zmieniła też Uniwersytet. Od pierwszych godzin wojny działamy na rzecz naszych ukraińskich studentów, doktorantów, pracowników i ich rodzin, włączamy się także w wielką falę akcji pomocowych w naszym mieście i w regionie” – napisano w komunikacie przesłanym we wtorek PAP.

Jak podano, w pierwszej kolejności pomoc komitetu skoncentruje się na sprawach dotyczących bezpośrednio członków społeczności uczelnianej – studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy. Na stronie internetowej uni.wroc.pl uruchomiono serwis Akademicki Most Ukraina, skierowany przede wszystkim do tych, którzy potrzebują wsparcia, a także dla tych, którzy mogą go udzielić.

Wsparcie ma być też kierowane do osób z uczelni lwowskich i charkowskich. Chodzi na przykład o udzielenie im schronienia w Polsce.

Uniwersytet Wrocławski chce też oferować uchodźcom z Ukrainy pomoc prawną, językową i psychologiczną. Od piątku na ul. Kuźniczej we Wrocławiu uczelnia chce otworzyć pierwszy punkt informacyjny.

 

Źródło: https://naukawpolsce.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt