MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W Ukrainie zostało już zniszczonych tysiące historycznych miejsc, zabytków i muzeów. Istnieją poważne obawy, że dalsze działania wojenne przyniosą kolejne straty i w konsekwencji zniszczą całe dziedzictwo kulturowe Ukrainy.  W związku z tym, w celu doraźnej jego ochrony i pomocy ukraińskim specjalistom w tym obszarze, Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Ochrony Dziedzictwa na Obszarach Konfliktu (ALIPH) przeznaczył na ratowanie zabytków początkową pulę środków w wysokości 2 mln USD.

Od początku wojny w Ukrainie Międzynarodowy Sojusz na Rzecz Ochrony Dziedzictwa na Obszarach Konfliktu (ALIPH) utrzymuje bezpośredni kontakt zarówno z ukraińskimi instytucjami ochrony dziedzictwa kulturowego, jak i międzynarodowymi organizacjami takimi jak  UNESCO, ICCROM, ICOM, ICOMOS, Blue Shield International i Europa Nostra w celu identyfikacji i wspierania konkretnych działań na rzecz ochrony dziedzictwa tego kraju.

Podczas gdy sytuacja szybko się zmienia, a walki się nasilają, ALIPH już wspiera kilkanaście muzeów i ich zbiory poprzez finansowanie m.in. inwentarzy, zakup sprzętu ochronnego, czy wzmocnienie bezpieczeństwa ich przechowywania. ALIPH współpracuje również ze swoimi partnerami w celu stworzenia programu wsparcia specjalistów ds. ochrony dziedzictwa w sytuacjach kryzysowych.

- Kiedy w Ukrainie szaleje straszliwa wojna, myślimy przede wszystkim o jej ofiarach i narodzie ukraińskim. Jednak nasza misja ochrony wyjątkowego dziedzictwa tego kraju jest równie niezmiernie istotna. ALIPH chce podejmować skuteczne, konkretne i szybkie działania, aby ochronić dziedzictwo kulturowe Ukrainy. W tej chwili ścigamy się z czasem – powiedział Valéry Freland, dyrektor wykonawczy ALIPH.

W przypadku pytań związanych z dotacjami należy się kontaktować poprzez e-mal: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Międzynarodowy Sojusz na rzecz Ochrony Dziedzictwa na Obszarach Konfliktu (ALIPH), z siedzibą w Genewie, jest głównym światowym funduszem przeznaczonym wyłącznie na ochronę i odnowę dziedzictwa kulturowego w strefach konfliktu i sytuacji pokonfliktowych. Powstał w 2017 roku w odpowiedzi na masowe zniszczenia dziedzictwa kulturowego w ciągu ostatniej dekady, głównie na Bliskim Wschodzie i w krajach Sahelu. Korzysta również z przywilejów i immunitetów organizacji międzynarodowej, dzięki umowie podpisanej z Konfederacją Szwajcarską. Do tej pory ALIPH wsparł ponad 150 projektów w 30 krajach (m.in. Irak, Jemen, Mali, Afganistan, Sudan, Libia, północno-wschodnia Syria) na 4 kontynentach. ALIPH finansuje konkretne projekty realizowane w terenie, razem z lokalnymi władzami i instytucjami.

 

Źródło: www.aliph-foundation.org

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt