MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Jak informuje Prodziekan ds. Kształcenia i współpracy z otoczeniem dr hab. Joanna Jereczek-Lipińska, prof. UG – już pierwszego dnia wojny prof. Aneta Lewińska zaproponowała intensywne szkolenia dotyczące nauczania języka polskiego obcokrajowców i metod odnajdywania się w wielokulturowości.

Webinary cieszyły się i cieszą nadal ogromnym powodzeniem. Wykładowcy Instytutu Filologii Polskiej i innych jednostek (ACJPiKP) terminarz webinarów mają zajęty do końca maja. Ze szkoleń korzystają przede wszystkim lektorzy i nauczyciele, którzy mają w swoich szkołach dzieci z Ukrainy. Z korespondencji email, rozmów podczas szkoleń wynika, że UG stało się dla nich instytucją, do której mogli się zwrócić z prośbą o pomoc merytoryczną, strategiczną - np. dyrektorzy pytali np. czy tworzyć osobne grupy dzieci ukraińskich czy zapraszać te dzieci do już utworzonych klas? Lista instytucji, którym nasi wykładowcy pomogli jest długa, podaję więc kluczowe: Wojewódzki Urząd Pracy, Szpital na Polankach, Urząd Marszałkowski Woj. Pom. , liczne szkoły, w tym: Liceum nr I w Sopocie, Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych, Firma Retencja, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Szpitale Pomorskie, Szkoła w Milanówku, WSB we Wrocławiu, Urząd Miasta w Pruszczu Gdańskim, Mediateka w Straszynie  oraz Pracodawcy Pomorza.

Nieoceniona jest też pomoc studentów wydziału, którzy nie tylko dzięki możliwości niesienia pomocy czują się ważni i potrzebni, ale również uzyskują kompetencje soft skills, tak potrzebne dziś na rynku pracy, w duchu zrównoważonego rozwoju

Kolejnym wyzwaniem, który podejmą nasi poloniści jest przeszkolenie neofilologów i przygotowanie kursów języka polskiego jako obcego na Wydziale Filologicznym.

Akademickie Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej prowadzi już 6 kursów języka polskiego dla 120 osób. Jak informuje dr Irena Chawrilska, Dyrektor Centrum kursy są realizowane przez studentów - wolontariuszy na zasadzie porozumienia o wolontariacie. Osoby te zostały przygotowane merytorycznie do nauki języka polskiego jako obcego, a dodatkowo przeszkolone przez dr Agatę Rudnik (Dyrektor Akademickiego Centrum Wsparcia Psychologicznego) i dra Adama Jagiełło-Rusiłowskiego (Instytut Pedagogiki) z zakresu pracy z uchodźcami doświadczającymi traumy wojennej i zespołu stresu pourazowego). Przygotowano opiekę dla dzieci kursantów na czas zajęć z elementami edukacji językowej (dr Maria Faściszewska i dr Aneta Lica).

Przygotowane zostały też dwa darmowe kursy metodyczny (30 godzin): „Jak przygotować obcokrajowca do egzaminu certyfikatowego z jpjo?” oraz „Praca z uczniem z doświadczeniem migracyjnym”, które zostaną zrealizowane w kwietniu (zapisy zostały już zakończone).

Jako wsparcie wytchnieniowe dla uchodźców rozszerzono formuły spotkań „Kino po polsku w Starym Kadrze”.

ACJPiKP przygotowuje ponadto:

  • kolejne kursy dla uchodźców (planowane jeszcze 5 do końca roku akademickiego)
  • szkołę letnią
  • wniosek projektowy „Język–integracja–rozwój zawodowy. Polski i niemiecki jako języki obce w kontekście migracji” we współpracy z Politechniką Śląską w ramach Partnerstw Współpracy (Erasmus+). Jeśli projekt zyska aprobatę władz rektorskich, w przyszłym tygodniu zostanie złożony. Kontekst ukraiński jest bardzo rozbudowany w ramach planowanych działań projektowych.

https://polski.ug.edu.pl/

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt