MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Niemal 400 miejsc noclegowych zostało przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy w sopockich domach studenckich Uniwersytetu Gdańskiego, które od pewnego czasu były wyłączone z użytkowania. Porozumienie w sprawie przekazania na ten cel DS. 8 i DS.9 miastu Sopot podpisali dzisiaj w Urzędzie Miasta Prezydent Sopotu Jacek Karnowski, Wiceprezydent Marcin Skwierawski oraz – z ramienia uczelni – Rektor prof. Piotr Stepnowski i Kanclerz mgr Jacek Jętczak.

– Już na początku wojny pomyśleliśmy o przekazaniu dwóch, wyłączonych tymczasowo z użytkowania domów studenckich na potrzeby uchodźców z Ukrainy – powiedział Rektor prof. dr hab. Piotr Stepnowski. – Dziękuję wszystkim służbom za tak sprawne przywrócenie tych budynków do tymczasowego użytkowania. Porozumienie o współpracy podpisane pomiędzy Uniwersytetem Gdańskim i Urzędem Miasta Sopotu jest jednym z pierwszych wspólnych działań zmierzających do udzielenia pomocy osobom, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy i znalazły się w Sopocie. 

– Bardzo dziękuję Uniwersytetowi Gdańskiemu, to ogromne szczęście mieć takiego partnera – mówi Prezydent Sopotu Jacek Karnowski. – Kiedyś miasto przekazało grunt uczelni, a teraz Uniwersytet odwdzięcza się sercem. Zależy nam na zapewnieniu naszym gościom jak najbardziej godnych warunków życia. Dzięki organizacji miejsc noclegowych w akademikach uniknęliśmy konieczności lokowania naszych gości z Ukrainy np. w dużych salach gimnastycznych. 

Na mocy porozumienia Uniwersytet Gdański nieodpłatnie użyczył Gminie Miasta Sopotu dwa domy studenckie, DS nr 8 i DS nr 9. Sopot zobowiązał się do przygotowania obu obiektów, doprowadzenia do uzyskania wszystkich niezbędnych zgód do tymczasowego wykorzystania, a zwłaszcza wyposażenia ich tak, by mogli w nich jak najszybciej zamieszkać uchodźcy.

Głównym celem wspólnych działań, jak podkreślono w dokumencie, jest „daleko idące wsparcie i pomoc uchodźcom, by osoby tak ciężko doświadczone przez wojnę mogły w Sopocie znaleźć bezpieczne schronienie, wytchnienie i odzyskać poczucie bezpieczeństwa”. 

W spotkaniu udział wzięli również Grażyna Dobrzyńska, Koordynator Centrum Wsparcia Ukrainy oraz Leszek Fiertek, Zastępca Kanclerza ds. Infrastruktury i Administracji UG. 

Rektor podkreślił pracę, jaka została włożona w przystosowanie budynków: - Jako rektor uczelni, która ma swój kampus w Sopocie - mogę powiedzieć, że cieszy mnie świetna współpraca z miastem, która ma miejsce w wielu obszarach, a jako mieszkaniec powiem, że jestem dumny z mojego miasta. 

Przypomnijmy też, że w budynku DS. 8 wybudowanym w 1930 roku znajdował się również Dziekanat Wydziału Prawa i Administracji zanim wydział przeniósł się do nowego budynku na Kampus Oliwski UG.

Źródło: https://ug.edu.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt