MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

 
 

REKLAMA


REKLAMA


W obliczu dramatycznej sytuacji związanej z wojną za naszą wschodnią granicą Fundacja Centrum Dobroczynności Lekarskiej we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim - Collegium Medicum stworzyła projekt #DrCrisis, którego celem jest pomoc medyczna uchodźcom z Ukrainy.

– Część naszych wolontariuszy przebywa na zaplanowanej wcześniej misji w Tanzanii, ale większość naszych działań odbywa się obecnie w Polsce – mówi dr hab. Bartłomiej Guzik, adiunkt w Klinice Kardiologii Interwencyjnej UJ CM, prezes Fundacji Centrum Dobroczynności Lekarskiej. – Wykorzystujemy wszystkie siły i środki, aby zapewnić opiekę medyczną jak największej liczbie Ukraińców szukających schronienia w naszym kraju.

W ramach projektu #DrCrisis zespoły, w skład których wchodzi 3-5 lekarzy i pielęgniarek oraz 9 studentów medycyny odwiedzają miejsca, gdzie przebywają uchodźcy. Część z nich to osoby po kilkudniowej podróży różnymi środkami transportu, wyziębione, które nie mają nawet dokumentów, pieniędzy czy leków, które przyjmowali na stałe. Ogromny stres, jaki przeżyły, a także trudne warunki podróży powodują, że są one podatne na infekcje, widoczne jest też u nich zaostrzenie chorób przewlekłych. O pomoc proszą rodzice, których dzieci są odwodnione lub wyziębione, a także osoby starsze obawiające się o własne życie. – Badamy każdego, kto zgłosi objawy choroby, rozmawiamy z każdym, kto tego potrzebuje, czasem nawet mimo braku znajomości języka ukraińskiego. Dla naszych wolontariuszy nie ma rzeczy niemożliwych – zapewnia dr hab. Bartłomiej Guzik.

Obecnie projekt #DrCrisis dociera do 14 ośrodków w Krakowie i okolicach, gdzie przebywają uchodźcy. Do niektórych z nich członkowie zespołu jeżdżą codziennie, do innych kilka razy w tygodniu – w zależności od potrzeb. Dziennie porady medyczne otrzymuje ok. 30-40 osób, z których przeciętnie od 2 do 4 pacjentów trafia do szpitala. – Nasze działania wspiera ogromna liczba lekarzy oraz studentów medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum – mówi prezes Fundacji. – Bardzo im za to dziękujemy.

Źródło: https://www.uj.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!