MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Norweski rząd zapowiedział, że przeznaczy dodatkowe 48 mln koron norweskich na stworzenie 1000 nowych miejsc dla studentów na uczelniach. Norwegia ma przyjąć w tym roku około 35 tys. uchodźców, w większości z Ukrainy. Ministerstwo twierdzi, że nie zna jeszcze dokładnej liczby osób, które chciałyby rozpocząć lub kontynuować naukę w Norwegii, ale niektórzy uchodźcy są w wieku, w którym będą chcieli podjąć studia wyższe.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Ola Borten Moe powiedziała, że ​​ważne jest zaoferowanie możliwości ukraińskim uchodźcom, którzy chcą podjąć studia wyższe podczas pobytu w Norwegii. Minister oznajmiła także, że uczelnie są gotowe oferować możliwości studiowania, więc rząd będzie kontynuować ich dofinansowanie.

Według danych Statista od 2019 roku około 35 procent norweskiej populacji ukończyło studia wyższe trwające trzy lata. To samo źródło ujawnia, że ​​liczba studentów podejmujących studia wyższe w Norwegii wzrosła na przestrzeni lat z 241 studentów w 2010 roku do 306 000 w 2020 roku. Większość studentów w tych latach stanowiły kobiety. W 2020 roku Norweski Uniwersytet Nauki i Technologii był największą uczelnią w kraju, goszczącą 41 916 studentów, za nim uplasował się Uniwersytet w Oslo, a trzecie miejsce pod względem liczby studentów zajął Oslo Metropolitan University.

Opr. MTA

Źródło: https://collegenews.org

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt