MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Nadchodzą zapowiadane przez nas rankingowe żniwa! Rozpoczynając trzy lata temu „International Visibility Project (IntVP)” założyliśmy, że rezultaty pojawią się najwcześniej w rok-dwa po ukończeniu projektu. IntVP zakończył się jesienią ubr. I oto w opublikowanym 6 kwietnia pierwszym tegorocznym rankingu z grupy Big-4 polskie uczelnie odnotowują bezprecedensowy sukces!

W skrócie: 23 polskie uczelnie (6 więcej niż przed rokiem) znalazło się wśród najlepszych na świecie w QS World Ranking by Subject 2022. Nasze uczelnie znajdują się w 34 spośród 51 objętych rankingiem dyscyplin (subjects) - jest to o 3 dyscypliny więcej niż przed rokiem. Aż w 57 notowaniach uczelnie poprawiły swoje pozycje (spadły w 10). Tak dobrze w QS World Ranking by Subject polskie uczelnie jeszcze nigdy nie zaistniały!

Trudno nie cieszyć się, gdy:

  • W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba polskich uczelni, które zostały odnotowane w QS World Ranking by Subject 2022 zwiększyła się z 17 do 23. Nowe uczelnie to: Gdański Uniwersytet Medyczny (Medecine 551-600), Politechnika Krakowska (Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering 401-450), Politechnika Śląska (Mechanical, Aeronautical & Manufacturing Engineering 351-400), Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (Business & Management Studies 501-550), Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (Agriculture & Forestry 301-350) i Warszawski Uniwersytet Medyczny (Medicine 551-600). Gratulujemy!
  • Polskie uczelnie pojawiły się łącznie w 34 rankingach by subject (były w 31 przed rokiem). W porównaniu do poprzedniej edycji rankingu, nasze uczelnie zadebiutowały w nst. kierunkach: Architecture & Built Environment (PW i PG), Education & Training (UJ) oraz Pharmacy & Pharmacology (UJ).
  • Uniwersytet Warszawski odniósł największy sukces, gdyż znalazł się w rekordowej liczbie ocenianych kierunków, bo aż 22 (przed rokiem 19), przy czym w 10 z nich poprawił swoją pozycję w stosunku do poprzedniego roku. Najwyżej UW wylądował w Archeology, bo w grupie 51-100!
  • Uniwersytet Jagielloński znalazł się na drugim miejscu wśród polskich uczelni z 20 notowaniami (przed rokiem 14), najwyżej w grupie Modern Languages (101-150).
  • Politechnika Warszawska jest trzecią najbardziej widoczną w rankingu QS by Subject 2022 polską uczelnią, która wprowadziła do rankingu 10 dyscyplin (podobnie jak przed rokiem), w tym dwie w grupie 151-200: Engineering - Civil and Structural oraz Electrical and Electronic Engineering.
  • Najwyższe miejsce uzyskała Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego - 48 w Agriculture & Forestry – jest to awans w stosunku do edycji zeszłorocznej (było 70 miejsce), ale zarazem nieco niżej niż dwa lata (40 miejsce). Po raz pierwszy SGGW pojawiła się w rankingach Biological Sciences (601-640) oraz Environmental Sciences (351-400).
  • W porównaniu z ubr. aż w 31 notowaniach wzrosły pozycje uczelni (z czego sam Uniwersytet Warszawski zaliczył aż 10 wzrostów pozycji). Dodatkowo aż w 26 notowaniach uczelnia pojawiła się po raz pierwszy. Oznacza to aż 57 sukcesów w rankingu 2022!
  • Osiągnięcia tego w żadnym stopniu nie umniejsza fakt, że w 10 notowaniach uczelnie zanotowały spadki. To się zdarza… Zwłaszcza, że cztery z tych spadków dotyczą kierunku Chemistry, co może sugerować jakiś problem systemowy związany z danymi pobieranymi do rankingu ze źródeł zewnętrznych.

„Bardzo cieszy nasza rosnąca obecność w prestiżowym rankingu QS „by subject”, gdyż pokazuje to, że w wielu dyscyplinach polskie uczelnie już z powodzeniem konkurują ze światową czołówką – uważa Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, wiceprezydent międzynarodowej organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence i kierownik International Visibility Project (IntVP). – Przekonuje to, że przy dodatkowym wysiłku uda się też poprawić pozycje naszych uniwersytetów w głównych globalnych rankingach  uczelni.”

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” prowadziła przez prawie trzy lata International Visibility Project” (w ramach programu DIALOG), którego celem była poprawa międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni. W projekcie uczestniczyło 20 polskich szkół wyższych, a do finalnej fazy dołączono kolejne 20.

Metodologia QS World University Ranking by Subject 2022 obejmuje takie kryteria, jak reputacja uczelni wśród kadry akademickiej oraz wśród pracodawców, cytowania oraz indeks Hirscha.

Strona rankingu: www.topuniversities.com

Dziękuję Przemkowi Nowakowi i Arturowi Żebrowskiemu z Działu Rankingów Perpsektyw za tak szybkie przygotowanie materiałów analitycznych i grafiki do analizy!

Waldemar Siwiński

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt