MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Dla studentów z Politechniki Krakowskiej nie ma rzeczy niemożliwych! Udowadniają to członkowie Koła Naukowego Inżynierii Materiałów Budowlanych Footprint – twórcy PKanoe czyli ważącego pod 100 kg betonowego kajaka. Na Zalewie Bagry odbyło się pomyślne wodowanie łódki. – Nasza radość, gdy kajak przepłynął pierwsze metry, a potem wsiedliśmy do niego, była niewyobrażalna – mówi Marcin Różycki, lider zespołu studenckiego. W czerwcu studenci Politechniki chcą wystartować swoim betonowym kajakiem w międzynarodowych zawodach takich innowacyjnych łódek w Niemczech.

Realizacja projektu betonowego kajaka to nie tylko sprawdzian sportowy, ale przede wszystkim naukowy. Projekt pn. „PKanoe – budowa łodzi z betonu tekstylnego ze spoiwem o obniżonym śladzie węglowym”, który  studenci  Wydziału Inżynierii Lądowej i Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej polegał na opracowaniu materiału kompozytowego – betonu tekstylnego, który zostałby zastosowany do wykonania kadłuba łodzi przeznaczonej dla dwóch osób. Beton tekstylny jest materiałem, w którym zbrojenie niemetaliczne jest umieszczone w matrycy mineralnej. Wzmocnienie zwykle składa się z włókien szklanych, węglowych lub bazaltowych. W przeciwieństwie do typowego zbrojenia stalowego, włókna te nie są wrażliwe na korozję, a zatem umożliwiają stosowanie cementów o niskiej zawartości klinkieru (tworzywa ceramicznego). Prowadzi to do zmniejszenia śladu takiego spoiwa, a więc obniżenia wytwarzanego podczas produkcji cementu dwutlenku węgla. Zdaniem uczestników projektu „PKanoe”, betony tekstylne były warte uwagi, bo stanowią nowoczesne i zrównoważone rozwiązanie dla lekkich elementów betonowych. Zastosowanie takiego typu zbrojenia pozwala zwiększyć właściwości wytrzymałościowe elementów od 5 do 6 razy w porównaniu z materiałem bez zbrojenia. Dodatkowym atutem jest sprężystość materiału – obciążony ulega deformacji, ale nie pęka i nie kruszy się.  Cienkościennie elementy betonowe mogą być stosowane w budownictwie jako lekkie konstrukcje, panele elewacyjne, elementy warstwowe i panele okładzinowe. Możliwość uzyskania cienkich przekrojów jest też interesująca z punktu widzenia możliwości tworzenia efektownych form architektonicznych i znaczącej oszczędności materiału.

Projekt PKanoe jest realizowany dzięki wsparciu z  FutureLab PK czyli - działającego na Politechnice Krakowskiej - studenckiego laboratorium innowacji.

Więcej o tym jak betonowym na stronie PK i profilu FB uczelni.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt