MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Wydział Prawa Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, wspólnie z policją holenderską, będzie prowadził na Uniwersytecie Wrocławskim Centrum Badań nad Handlem Ludźmi.

Umowę o utworzeniu Centrum Wydział Prawa Administracji i Ekonomii podpisał z ambasadorką Królestwa Niderlandów, Daphne Bergman, oraz z przedstawicielem holenderskiej policji Jornem van Rijem. Uniwersytet Wrocławski reprezentował prorektor prof. Dariusz Adamski oraz prodziekan WPAiE prof. Bartłomiej Krzan.

- To jest bardzo ważna inicjatywa. I niestety staje się to jeszcze ważniejsza w obliczu wojny na Ukrainie, ponieważ widzimy kobiety, dzieci przekraczające granicę i wiemy, że są one bezbronne i wystawione także na tego typu zagrożenia. Wiemy, że istnieją sieci, pojawiają się tam handlarze ludźmi. Ale to sprawia, że obecnie powstanie centrum jest nawet ważniejsze niż w zeszłym roku, w grudniu, gdy pojawił się ten pomysł - powiedziała Daphne Bergman.

Centrum ma koncentrować się na zbieraniu i opracowywaniu danych. Dane będą bardzo przydatne zarówno dla polskiej czy holenderskiej policji albo policji w innych krajach. Praca Uniwersytetu Wrocławskiego ma charakter naukowy. Duża część informacji trafi do policji. Na podstawie tych danych policja będzie mogła dostosować swoje strategie i politykę.

- Z badań Centrum może się okazać, że przestępcy sprytnie znaleźli sposób i inaczej przeprowadzają swoje transakcje. To cały czas zmienna struktura i przed Centrum stoi bardzo niełatwe zadanie. Ale im więcej odkryjemy i im więcej będziemy wiedzieć, jak działają te sieci i skąd się biorą, tym bardziej policja będzie mogła oprzeć na tym swoje strategie i praktyczne działania na rzecz stawiania przed sądem sprawców – podkreśla Bergman.

Praktycznym celem jest – dzięki pracy badaczy akademickich – pozyskiwanie informacji o tendencjach i zjawiskach związanych z handlem ludźmi na wczesnym etapie ich działalności. Istotne jest także podnoszenie świadomości na temat handlu ludźmi. Centrum powinno także pracować nad stworzeniem szerszej sieci, obejmującej organy ścigania i organizacje pozarządowe, w celu bliższej współpracy i podnoszenia świadomości na ten temat. Jest to także środek zapobiegawczy.

Źródło: https://uni.wroc.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt