MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Politechnika Wrocławska stała się częścią unikalnego projektu wspierającego kształcenie specjalistów z zakresu sztucznej inteligencji. Dzięki współpracy z IDEAS NCBR młodzi naukowcy otrzymają m.in. dodatkowe wsparcie mentorskie oraz stypendia na prowadzenie swoich badań.

Zawarte właśnie porozumienie między Szkołą Doktorską PWr a IDEAS NCBR (ośrodek badawczo-rozwojowy założony przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) spowoduje, że młodzi naukowcy, otrzymają jeszcze lepsze warunki do prowadzenia swoich badań w takich obszarach jak: uczenie maszynowe, inteligentne kontrakty, robotyka, blockchain czy uczące się struktury danych.

Politechnika Wrocławska jest kolejną uczelnią, po Uniwersytecie Jagiellońskim, Politechnice Łódzkiej, Politechnice Białostockiej oraz Wojskowej Akademii Technicznej, która nawiązała taką współpracę z IDEAS NCBR.

Sposób na „brain drain”

Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego, nieustannie rośnie. Według raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości tylko do 2025 r. w naszym kraju będziemy ich potrzebować co najmniej 200 tys. Do tego czasu wartość globalnego rynku AI wzrośnie do przeszło 190 mld dolarów, a rozwiązania na niej oparte wdroży aż 97 proc. największych międzynarodowych firm.

Brak takich specjalistów to olbrzymia luka, która wymaga zagospodarowania. Dlatego tak istotne jest stworzenie im lepszych możliwości rozwoju na swoich uczelniach. Pomoże to nie tylko przeciwdziałać narastającemu w naszym kraju zjawisku „brain drain”, ale ma też sprawić, że na krajowym rynku pojawi się więcej kompetentnych osób wpływających na cyfrową gospodarkę Polski.

- Sztuczna inteligencją ma obecnie zastosowanie właściwie we wszystkich sektorach gospodarki. Nowe pokolenie informatyków to już nie tylko eksperci w swojej dziedzinie, ale również osoby, które potrafią pracować w interdyscyplinarnych zespołach, znają się na kwestiach biznesowych takich jak finansowanie projektów badawczych czy własność intelektualna. Wyposażeni w takie kompetencje młodzi naukowcy, po zakończeniu naszego programu, będą mogli przekazać swoją wiedzę dalej, zastosować w tworzonych przez siebie spółkach spin off lub spin out. Jesteśmy przekonani, że wspólnie z uczelniami będziemy kształcić pokolenie innowatorów, którzy umocnią naszą pozycję na globalnej mapie AI – mówi dr hab. Piotr Sankowski, prof. UW, prezes IDEAS NCBR.

Współpraca, która się opłaca wszystkim

Szkoła Doktorska działa na Politechnice Wrocławskiej od 2019 r. Obecnie kształci się w niej 493 osób. Już prawie setka spośród nich realizuje na uczelni – tak istotne z punktu widzenia gospodarki – doktoraty wdrożeniowe. Teraz dzięki umowie z IDEAS NCBR zwiększy się liczba doktorantów przyjętych na uczelnię w obszarach związanych z szeroko pojętą sztuczną inteligencją.

Czekają na nich specjalne stypendia, ale nie tylko. Młodzi naukowcy, którzy jesienią 2022 r. rozpoczną naukę w Szkole Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej, otrzymają także szansę zatrudnienia w IDEAS NCBR i realizowania tam swoich prac badawczych bezpośrednio związanych z tematyką ich doktoratu.

– To w połączeniu ze wsparciem stypendialnym zapewni naszym doktorantom stabilną sytuację finansową – mówi prof. Krzysztof Walkowiak, dziekan Szkoły Doktorskiej Politechniki Wrocławskiej. – Otrzymają też merytoryczne wsparcie ze strony ekspertów IDEAS NCBR, co pozwoli im podnieść poziom realizowanych przez siebie badań naukowych – dodaje.

***

IDEAS NCBR Sp. z o.o. to ośrodek badawczo-rozwojowy działający w obszarze sztucznej inteligencji i ekonomii cyfrowej, którego misją jest wsparcie rozwoju tych technologii w Polsce, poprzez stworzenie platformy łączącej środowisko akademickie z biznesowym. IDEAS NCBR Sp. z o.o. powołana została przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i należy do Grupy NCBR. Jej celem jest zbudowanie największej w Polsce przestrzeni przyjaznej prowadzeniu innowacyjnych badań, a także kształcenie nowego pokolenia naukowców, ukierunkowanych na praktyczne zastosowanie opracowanych algorytmów oraz ich późniejszą komercjalizację w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki. Najwyższy poziom merytoryczny realizowanych projektów gwarantuje możliwość współpracy z naukowcami o światowym autorytecie.

Politechnika Wrocławska od lat należy do czołówki najlepszych uczelni technicznych w kraju. Jej naukowcy regularnie zdobywają granty na swoje badania, a ich wynalazki i rozwiązania są doceniane i wdrażane. Dwóch naszych naukowców należy do elitarnego grona laureatów Polskiego Nobla, czyli nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Aż 44 badaczy z PWr sklasyfikowano w najnowszej edycji prestiżowego rankingu najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie. Na trzynastu wydziałach i trzech filiach Politechniki Wrocławskiej uczy się ponad 23 tys. studentów.

https://pwr.edu.pl/

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt