MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Rząd Finlandii uchwalił nowe prawo, które oznacza, że zagraniczni studenci i członkowie ich rodzin będą mogli otrzymać pozwolenie na pobyt przez cały okres studiów.

Wcześniej studenci byli zobowiązani do regularnego odnawiania wiz studenckich co rok lub dwa. Nowe prawo ma również na celu ułatwienie zagranicznym studentom poszukiwanie pracy w Finlandii po ukończeniu studiów. Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia poinformowało, że zmiana została dokonana, ponieważ Finlandia chce przyciągnąć więcej międzynarodowych ekspertów poprzez poprawę perspektyw zatrudnienia studentów po ukończeniu studiów.

Studenci zagraniczni nadal będą musieli przedstawić dowód, że stać ich na utrzymanie podczas studiów, ale tylko przez jeden rok. Studenci spoza UE będą nadal zobowiązani do płacenia czesnego. Nowe prawo rozszerza również limity godzin pracy studentów zagranicznych z 25 do 30 godzin tygodniowo. Ustawa zmieni status zagranicznych wiz studenckich z obecnego „B” (tymczasowy) na „A” (ciągły), skutecznie skracając czas pobytu potrzebny do ubiegania się o obywatelstwo fińskie w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem.

Tymczasem zmiana prawa ułatwi absolwentom poszukiwanie pracy w Finlandii, nawet jeśli tymczasowo po studiach wyjadą z kraju - poinformowało ministerstwo. „Zezwolenie na poszukiwanie pracy, które jest przyznawane studentom, którzy ukończyli studia oraz naukowcom, którzy ukończyli badania, zostanie przedłużone z jednego roku do dwóch lat, ale wniosek powinien być złożony w ciągu pięciu lat od wygaśnięcia pozwolenia na pobyt” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Opr. MTA

Źródło: https://yle.fi

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt