MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Żegnaj on-line! Gdy wybiera się swoją przyszłość, nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z uczelnią – taki wniosek można było wyciągnąć obserwując tłumy gości, którzy wzięli udział w XXVII Międzynarodowym Salonie Edukacyjnym Perspektywy 2022. Były to pierwsze targi edukacyjne in-person po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Z tym większą radością powitaliśmy gości w hali EXPO XXI.

Pierwsi uczniowie i nauczyciele zjawili się w hali EXPO XXI w piątek 22 kwietnia już około ósmej rano. O dziewiątej, gdy Salon otwierał swoje podwoje dla zwiedzających, parking był zastawiony dziesiątkami autokarów, a do wejścia ustawiła się długa kolejka maturzystów i ósmoklasistów z nauczycielami. Część z nich przyjechała na Salon z bardzo daleka, nawet z ościennych województw.

Uczniowie uczestniczyli w prezentacjach ekspertów OKE w Warszawie na temat egzaminu ósmoklasisty i matury, poznawali uczelnie i szkoły średnie, spotykali się ze specjalistami pomagającymi w wyborze ścieżki edukacji.

Uczelnie – po długiej przerwie – znakomicie przygotowały swoje stoiska na spotkania z kandydatami na studia. Obok informatorów, ulotek i gadżetów, pojawiły się m.in.: wirtualna rzeczywistość (National-Louis University), niezwykłe animacje (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych), drukarki 3D i robot (Politechnika Rzeszowska), a nawet budząca wielkie zainteresowanie wystawa karmników dla ptaków na stoisku Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, gdzie z młodzieżą zainteresowana studiami rozmawiał prof. Jarosław Gołębiewski, prorektor SGGW ds. dydaktyki.

W samo południe 22 kwietnia odbył się uroczysty finał Rankingu Liceów i Techników Warszawskich Perspektywy 2022. Dyrektorom najlepszych warszawskich szkól gratulowali: Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i Dorota Łoboda, przewodnicząca Komisji Edukacji Rady m.st. Warszawy.

Drugi dzień Salonu przeznaczony był dla publiczności rodzinnej, która pojawiła się w EXPO już pół godziny przed otwarciem targów. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się stoiska liceów i techników: przy stoisku najlepszego warszawskiego technikum - Technikum Mechatronicznego nr 1 z ul. Wiśniowej – przez dwa dni stał tłum młodzieży i rodziców!

Sobotni program obfitował w ważne spotkania. Tajniki matury w nowej formule od roku 2023 przybliżył dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Przedstawicielki Kuratorium Oświaty w Warszawie omówiły szczegółowo proces rekrutacji do szkól ponadpodstawowych, a dobrych rad dotyczących egzaminu ósmoklasisty udzielał Wojciech Małecki, ekspert egzaminów zewnętrznych. Było także spotkanie z Dorotą Zuchowicz, doradcą edukacyjnym z TalentMap poświęcone wyborowi szkoły oraz warsztaty z Anetą Korycińską („Babą od polskiego”) na temat rozprawki na egzaminie z języka polskiego. Maturzyści mogli dowiedzieć się, jak aplikować na studia w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

- Tegoroczny Międzynarodowy Salon Edukacyjny, zorganizowany w nietypowym terminie ze względu na pandemię, pokazał, że istnieje ogromna potrzeba tego typu spotkań – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press. – Cieszę się podwójnie: z jednej strony z tego, że mieliśmy w hali EXPO XXI prawdziwe tłumy gości, z drugiej – że uczelnie i szkoły zaufały nam i zdecydowały wziąć udział w tradycyjnym wydarzeniu targowym. W przyszłym roku zaprosimy ósmoklasistów i maturzystów na XXXVIII Międzynarodowy Salon Edukacyjny na przełomie lutego i marca i na trzy dni, bo widzimy, jak bardzo potrzebne są takie spotkania face to face.   

Fot. Anita Kot
Fot. Tweeter

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt