Maturalny maraton rozpoczął się od polskiego

Przed nami maturalny maraton. Od środy (4 maja) do piątku (20 maja) codziennie (bez sobót i niedziel) przeprowadzone zostaną dwie sesje egzaminacyjne, pierwsze o godzinie 9:00, druga o 14:00. Wyniki matury poznamy 5 lipca. 

4 maja o 9:00 uczniowie zmierzyli się z egzaminem maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Trwał 170 minut.

Najwyżej punktowane na egzaminie jest wypracowanie - maturzyści mogli wybrać jeden z trzech tematów:

  1. Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu „Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  2. Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.
  3. Interpretacja wiersza "Najkrótsza definicja człowieka" Józefa Barana.

Żeby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych.

Jak powinny wyglądać prawidłowe odpowiedzi z języka polskiego możecie zobaczyć na naszym kanale Youtube Perspektywiczna Maturzystka, gdzie tegoroczny arkusz omówiła dla Was Aneta Korycińska – Baba od polskiego.