MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Sztuczna inteligencja potrzebuje różnorodności!
Lista TOP-100 Women in AI!

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, organizator Perspektywy Women in Tech Summit 2022, największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach, przygotowała zestawienie TOP-100 Women in AI – nierangowaną listę znakomitych kobiet (Polek i cudzoziemek, ale pracujących w Polsce), które zawodowo zajmują się tematyką AI. Premiera TOP-100 Women in AI ma miejsce już dzisiaj!

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy”, organizator Perspektywy Women in Tech Summit 2022, największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach, przygotowała zestawienie TOP-100 Women in AI – nierangowaną listę znakomitych kobiet (Polek i cudzoziemek, ale pracujących w Polsce), które zawodowo zajmują się tematyką AI.
Premiera TOP-100 Women in AI ma miejsce już dzisiaj!

Przyszłością świata będzie sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, ArI) – warunek jest jeden: trzeba zadbać o wzrost liczby ekspertów (zgodnie z badaniami PARP w Polsce do 2025 r. może być potrzebnych ponad 200 tys. informatyków specjalizujących się w obszarze sztucznej inteligencji), a przede wszystkim ekspertek od AI. Tylko bowiem niwelując obecną dysproporcję płci w tym obszarze (zaledwie 13 proc. pracujących nad rozwiązaniami AI w Polsce osób to kobiety – raport Digital Poland 2020), można sprawić, że sztuczna inteligencja będzie przynosiła odpowiedzi na różnoodne potrzeby i wyzwania.

Stąd inicjatywa Fundacji Edukacyjnej Perspektywy: TOP-100 Women in AI. Jej celem jest wypromowanie wybitnych kobiet pracujących nad rozwiązaniami AI (role models).

– Rolą przygotowanego przez Perspektywy zestawienia jest inspirować młode kobiety, które stoją przed ważnymi życiowymi wyborami (studia, praca zawodowa), by zwróciły uwagę na obszar AI jako ciekawą ścieżkę kariery – mówi dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. – Misją naszej fundacji jest bowiem m.in. walka z nierównościami płci w dziedzinie STEM (ang. science, technology, engineering, mathematics). 

TOP-100 Women in AI to nierangowana lista czołowych ekspertek (Polek i cudzoziemek, ale pracujących w Polsce), które zawodowo zajmują się tematyką AI, przyglądając się jej z różnych perspektyw (m.in. technologicznej, prawnej, naukowej, a nawet artystycznej).

Śladem poprzednich zestawień (TOP-20 Women in Cybersecurity w 2019 r. i TOP-15 Women in 5G w 2020 r.) TOP-100 Women in AI powstało w związku z organizowanym 

7-8 czerwca wydarzeniem Perspektywy Women in Tech Summit 2022 – największą w Europie konferencją dla kobiet w technologiach.

Do TOP-100 Women in AI ekspertki od AI wybraliśmy według 10 kategorii:

 • Fighting AI Bias
 • Ethical AI, 
 • AI Leadership, 
 • AI Research, 
 • AI Entrepreneur, 
 • AI Rising Star, 
 • AI Promoter, 
 • Young AI enthusiast, 
 • AI in Culture 
 • Leading projects where AI is an important element. 

W przygotowaniu zestawienia uczestniczyli eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego (OPI PIB). Tworzone przez nich systemy informatyczne organizują i integrują dane dotyczące szkolnictwa wyższego i nauki w Polsce. To właśnie oni opracowali listę specjalistek w kategorii AI Research.

Z listy wszystkich kobiet zawodowo związanych z AI kapituła pod przewodnictwem prof. Aleksandry Przegalińskiej wybierze Top of the Top, czyli 10 najwybitniejszych ekspertek od AI w Polsce (po jednej w każdej z kategorii), które otrzymają Excellence in AI Awards. Najlepsze ekspertki zawodowo związane z obszarem AI poznamy już w czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2022.

W czasie Perspektywy Women in Tech Summit 2022 tematyka sztucznej inteligencji będzie przedmiotem dyskusji i analiz. Poświęcony jej został m.in. panel AI Mainstreaming in practice (7 czerwca, godz. 13.40), w którym zaproszeni goście spróbują przewidzieć, jak AI będzie się zmieniać w nadchodzącej dekadzie – i jak będzie zmieniać nasz świat.

TOP-100 Women in AI (wybrane sylwetki)

 • Karolina Drobotowicz, kategoria Fighting AI bias – doktorantka na Uniwersytecie w Aalto (grupa badawcza CRitical AI and Crisis Interrogatives, CRAI-CIS), bada AI i jest zaangażowana w projekty promujące udział kobiet w dziedzinach STEM. 
 • Natalia Domagała, kategoria Ethical AI – opracowała The Algorithmic Transparency Standard and the Data Ethics Framework dla brytyjskiego rządu.
 • Ligia Kornowska, kategoria AI Leadership – m.in. liderka Koalicji AI w Ochronie Zdrowia, liderka Health GRAI przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów RP, główna organizatorka AI in Health, największej w Polsce konferencji poświęconej AI w ochronie zdrowia.
 • prof. Halina Kwaśnicka, kategoria AI Research – m.in. kieruje Zakładem Sztucznej Inteligencji na Politechnice Wrocławskiej, opiekun naukowa Koła Naukowego Sztucznej Inteligencji CJANT, autorka monografii Obliczenia ewolucyjne w sztucznej inteligencji (1999).
 • Maja Schaefer, kategoria AI Enterpreneur – współzałożycielka i dyrektor generalna firmy Zowie (główny produkt firmy to chatbot AI, który może zautomatyzować większość pytań zadawanych na czacie, jakie firma otrzymuje online).
 • Alicja Kwaśniewska, kategoria AI Rising Star – doktor w dziedzinie inżynierii biomedycznej i AI w medycynie (dokrorat na Politechnice Gdańskiej), opracowała wiele nowatorskich rozwiązań AI dla służby zdrowia, mentorka w projekcie Hear AI (praca nad rozwiązaniami AI do rozumienia języka migowego).
 • Zuzanna Kwiatkowska, kategoria Young AI enthusiast – data scientist, obecnie skupia się na wykorzystaniu AI w przetwarzaniu dźwięku; publikuje pod #100daysofai codzienne porady na temat AI.
 • Agnieszka Pilat, kategoria AI in Culture – pochodząca z Łodzi malarka, w której obrazach „przegląda się” sztuczna inteligencja, a część jej dzieł jest współtworzona przez roboty. 
 • Patrycja Tempska, kategoria Leading projects where AI is an important element – wraz z zespołem Samurai Labs zaprojektowała i prowadziła badania związane z łagodzeniem przemocy w sieci. 

Wszystkie sylwetki: womenintechsummit.pl/top-100-women-in-ai

Kontakt dla mediów

Agnieszka Cichocka
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 728 559 916

Konferencja Perspektywy Women in Tech Summit 2022 to największe wydarzenie dla kobiet w TECH&IT w Europie, które wraca w formule stacjonarnej (miejsce wydarzenia: EXPO XXI, ul. Prądzyńskiego, Warszawa), a jednocześnie będzie je można śledzić online. Konferencja odbędzie się 7-8 czerwca i gościć będzie ponad 10 000 uczestniczek na miejscu i online – ze 100 krajów świata. Adresatkami są studentki, kobiety stojące u progu kariery zawodowej, profesjonalistki, naukowczynie, aktywistki, liderki, startuperki oraz wszystkie kobiety zainteresowane technologiami chcące zainspirować się, zdobyć najlepszą wiedzę i dołączyć do zmian zachodzących we współczesnym świecie.

Wydarzenie organizuje Fundacja Edukacyjna Perspektywy, a partneruje jej sześćdziesiąt pięć największych firm technologicznych oraz najlepsze uczelnie techniczne z Polski i ze świata. 

Perspektywy Women in Tech Summit 2022 ma ambicję, aby stać się pierwszą w Polsce imprezą pozytywną klimatycznie – Partnerem Głównym idei Summitu Pozytywnego Klimatycznie jest Orange, wspierającymi Miasto Warszawa i Plan Be Eco.

Więcej: https://womenintechsummit.pl/

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt