MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom – to cel konferencji "Solidarni z Ukrainą. Studenci, naukowcy, instytucje", organizowanej przez Uniwersytet Gdański i NAWA w dniach 12-13 maja.

W czwartek w Sali Teatralnej Neofilologii Uniwersytetu Gdańskiego rozpoczęła się konferencja organizowana przez UG i Narodową Agencję Wymiany Akademickiej "Solidarni z Ukrainą". Celem obrad było m.in. zaprezentowanie zaangażowania środowiska naukowego i akademickiego w pomoc Ukraińcom i omówienie kwestii pomocy ze stroną ukraińską.

W spotkaniu uczestniczą m.in. wiceminister MEiN Włodzimierz Bernacki, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkól Polskich prof. Adam Mężyk, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Grażyna Żebrowska oraz rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

W ramach rządowej inicjatywy Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej, w porozumieniu ze środowiskiem akademickim i naukowym, wypracowała zasady programu pod hasłem "Solidarni z Ukrainą". Zainteresowanie programem było ogromne – na rzecz studentów i doktorantów, którzy przez wojnę musieli szukać schronienia w Polsce, przeznaczono, jak podaje NAWA, ponad 23,3 mln zł.

- Chcielibyśmy zrobić i nakreślić perspektywę długotrwałej, przemyślanej pomocy, tak aby rzeczywiście wypełniała oczekiwania naszych przyjaciół z Ukrainy. Cieszymy się, że dzisiaj on-line połączymy się ministrem Shkarletem [Serhiy Shkarlet - minister oświaty i nauki Ukrainy - dop. PAP], który bezpośrednio przedstawi nam stanowisko Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy - mówił rektor UG prof. Piotr Stepnowski.

Wiceminister MEiN Włodzimierz Bernacki podkreślił, że zmiany legislacyjne, które zostały wprowadzone przez nowelizacje ustaw po 24 lutym pozwalają z optymizmem spoglądać w przyszłość. - Jesteśmy tutaj też po to, żeby rozmawiać naszymi przyjaciółmi, bo tak naprawdę polskie uniwersytety, czy agencje wymiany akademickiej, czy ministerstwo edukacji i nauki nie będzie wykonywało jakichkolwiek działań, które nie uzyskają pozytywnej akceptacji ze strony rządu Ukrainy - powiedział Bernacki.

Dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej Grażyna Żebrowska tłumaczyła, że agencja, wykorzystując swoje wcześniejsze doświadczenie, zdobyte przy okazji podobnego programu "Solidarni z Białorusią", podjęła pracę nad koncepcją programu skierowanego do Ukraińców.

Uniwersytet Gdański niemal od pierwszego dnia inwazji wojsk rosyjskich okazuje swoją solidarność z Ukrainą i jego obywatelami. Wciąż powstają nowe inicjatywy - wśród ostatnich warto wymienić zbiórkę rowerów i hulajnóg oraz utworzenie Strefy Działań Twórczych, czyli świetlicy wsparcia dziennego dla dzieci z Ukrainy.

Źródła:

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt