MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

9 i 10 czerwca 2022 roku Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich będzie obchodzić jubileusz 25-lecia działania. Będzie on okazją nie tylko do podsumowania dotychczasowego dorobku instytucji, ale i próbą spojrzenia w przyszłość szkolnictwa wyższego i nauki.

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich została powołana do życia 7 czerwca 1997 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ówcześni rektorzy widzieli potrzebę założenia instytucji przedstawicielskiej, która będzie reprezentowała środowisko zarówno na forum ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Akt założycielski podpisali rektorzy 73 uczelni, a na czele KRASP stanął pierwszy przewodniczący, prof. Aleksander Koj, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

25 lat funkcjonowania Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich to okres prac legislacyjnych nad dwoma ustawami o szkolnictwie wyższym i nauce, szereg wydanych dokumentów w zakresie etyki akademickiej, autonomii uczelni, rozwoju szkolnictwa wyższego, słyszalny głos w sprawach ważnych dla nauki, prowadzenia badań, edukacji
i kultury, nawiązanie relacji z innymi instytucjami przedstawicielskimi w kraju oraz aktywne zaangażowanie w projekty na poziomie europejskim i światowym. Dziś KRASP jest instytucją przedstawicielską środowiska szkolnictwa wyższego i nauki. Zrzesza 109 członków zwyczajnych i 8 stowarzyszonych, które łącznie odpowiadają za kształcenie 70% populacji studentów w Polsce.

Zbliżający się jubileusz 25-lecia KRASP będzie doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowego dorobku organizacji oraz spojrzenia w przyszłość i nakreślenia celów
i wyzwań zarówno dla instytucji, jak i uczelni czy całego systemu szkolnictwa wyższego. Obrady odbywające się w terminie 9-10 czerwca 2022 roku na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Zamku Królewskim w Warszawie objął patronatem honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda. W sesji jubileuszowej Zgromadzenia Plenarnego KRASP wezmą udział ważne osobistości, zasłużone dla szkolnictwa wyższego oraz przedstawiciele partnerów KRASP – konferencji rektorów z zagranicy.

Informacje na temat jubileuszu będzie można znaleźć na stronie internetowej KRASP oraz na profilach instytucji w mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, LinkedIn). Jedną z form przedjubileuszowych aktywności są podcasty Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, w których do rozmowy zaprosiliśmy rektorów, przewodniczących poprzednich kadencji KRASP. Będą one regularnie publikowane aż do rozpoczęcia jubileuszu, a pierwszy odcinek serii poświęconej 25-leciu jest już dostępny w serwisach streamingowych.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt