MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

To dla mnie wielki zaszczyt znaleźć się wśród Was po raz czwarty – mówiła w czasie Grand Opening 7 czerwca o godz. 11.00 dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach, czyli Perspektywy Women in Tech Summit.

Wydarzenie organizowane od 2018 r. w Warszawie (w 2020 r. wyjątkowo odbyło się online) zgromadziło rekordową liczbę ponad 10 tys. uczestników i uczestniczek ze 100 krajów. Jak zauważyła dr Siwińska, konferencja przyciąga wszystkich, którym bliskie jest pragnienie zmiany świata. – W Perspektywach wierzymy w kobiety, w siłę nauki i technologii, a przede wszystkim w to, że świat w obecnym kształcie – bez empatii, opierający się na brutalnej agresji i wykorzystywaniu ludzi i naszej planety – musi się zmienić – mówiła dr Siwińska. – Dlatego potrzebujemy jak najwięcej pięknych i wrażliwych umysłów, jak najwięcej mądrych kobiet, które wezmą na siebie odpowiedzialność za zmianę świata. Bo to my jesteśmy nadzieją i przyszłością świata.

W otwarciu konferencji wzięli udział znakomici goście. Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, zaznaczył: – To wspaniałe, że dzięki Perspektywom znów zebrali się w naszym mieście wszyscy ci, którzy chcą dyskutować najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzy się świat. Muszę przyznać, że w Warszawie bardzo tęskniliśmy za tym spotkaniem. Dziś, po pandemii, wiemy, że bez technologii nie możemy sobie poradzić z problemami, jakie przed nami stoją, stąd czuję dumę, że dyskusja nad przyszłością planety odbywa się właśnie w Warszawie. Bianko, Perspektywy, dziękuję za to, co robicie.

Zgromadzonych przed główną sceną w Centrum EXPO XXI witała też Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, która deklarowała: – Jestem wdzięczna Perspektywom za organizację tego wydarzenia, które pozwala kobietom z różnych środowisk, różnych krajów i o różnych doświadczeniach walczyć o ich pasje, talenty i kompetencje i uświadamia im, że to nie są rzeczy, z których należy rezygnować.

Daniel Lawton, zastępca szefa misji Ambasady USA w Polsce, dla którego wystąpienie w czasie Grand Opening konferencji było pierwszym oficjalnym wystąpieniem w Polsce (stanowisko objął kilka tygodni wcześniej), deklarował, że wszyscy pracownicy amerykańskiej ambasady w Polsce całym sercem popierają inicjatywy prorównościowe i prodemokratyczne. – Od takich wydarzeń jak Perspektywy Women in Tech Summit zależy nasza przyszłość. Szansa na zmianę, na to, by zapobiec katastrofie klimatycznej i by świat był lepszy, jest w was: młodych osobach, otwartych umysłach. Więcej: to wy, kobiety, napędzacie nasz rozwój.

Jako ostatnia głos zabrała była prezydent Kirgistanu, Roza Otunbajewa. Przywołała wschodnie powiedzenie „młodsza siostra zawsze podąża za starszą, to od niej się uczy”. – Jednak Perspektywy nas uczą, że mamy wspólne cele i wspólne marzenia i wspólnie możemy bardzo dużo osiągnąć. I to młode kobiety pomogą wejść światu na nowe tory.

Na potwierdzenie słów prezydent Otunbajewej, inaugurację konferencji zakończyło wystąpienie przedstawicielek krajów Europy Wschodniej i Azji Środkowej. Młode dziewczyny – studentki i reprezentantki uczelni – z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Ukrainy, po kolei mówiły ze sceny o swoich marzeniach i celach. Deklaracja pragnienia życia w świecie, w którym nie ma przemocy, wojny, nierówności i opresji była mottem wszystkich tych wypowiedzi. Największe owacje wywołało ostatnie wystąpienie, Ukrainki Ireny Darwaj, która mówiła: – Dziękuję Ci, Polsko, Europo, za wsparcie. Wszyscy razem musimy robić jeszcze więcej, by przyszłość, jakiej chcemy, życia w pokoju, mogła się ziścić. Do tego potrzebujemy więcej kobiet nie tylko w technologiach, ale i w miejscach, gdzie podejmowane są ważne decyzje.

MT

 

 

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt