MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


W opublikowanej 8 czerwca najnowszej edycji QS World University Ranking 2023 dwie polskie uczelnie przesunęły się do trzeciej setki: Uniwersytet Warszawski jest na miejscu 284 (był na 308), a Uniwersytet Jagielloński na miejscu 293 (był na 309).

Uczelnie te konsekwentnie poprawiały od kilku lat swoje pozycje – w tym zwłaszcza od momentu rozpoczęcia w 2019 roku International Visibility Project (IntVP) - a ich obecny awans to przełom w pozycjonowaniu naszych uczelni w głównych rankingach światowych! Gratulacje! Zwiększyła się również (z 19 do 22) liczba polskich uczelni uwzględnionych w rankingu QS. Mamy powody do radości!

Analiza tegorocznych danych rankingowych upoważnia do stwierdzenia, że źródłem sukcesu polskich uczelni w rankingu QS jest generalnie polepszenie się wskaźnika „Academic Reputation” , co oznacza, że kampania informacyjna promująca udział uczonych w badaniach reputacji, podjęta dwa lata temu w ramach International Visibility Project (IntVP) przez MEiN, KRASP i Perspektywy zakończyła się sukcesem! Dziękujemy wszystkim „nieznanym naukowcom” z Polski i zagranicy – zwłaszcza tym, którzy wskazali polskie uczelnie w wypełnianych przez siebie ankietach - za nieignorowanie zaproszeń do udziału w badaniach reputacji!

Przypomnijmy, że wskaźnik „Academic Reputation” ma w QS wagę 40%, decydując w praktyce o „być albo nie być” uczelni w tym rankingu. Polscy badacze ignorowali do tej pory w przeważającej większości zaproszenia do wzięcia udziału w tego typu badaniach. Dlatego podjęliśmy kampanię „Dajmy sobie rankingową szansę”, mającą na celu przekonanie naszej kadry akademickiej do pozytywnego reagowania na zaproszenia kierowane do nich przez międzynarodowe organizacje rankingowe. Cieszymy się, że ten apel spotkał się z szerokim odzewem!

W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba polskich uczelni uwzględnionych w rankingu zwiększyła się o trzy. Doszły: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (miejsce 1001-1200), Uniwersytet Rzeszowski (1201-1400) i Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (521-530). W przypadku tego ostatniego prawdopodobnie nastąpiło przekłamanie danych we wskaźniku Staff-Student Ratio (uwzględniamy w rankingu z wagą 20 procent) – wyjaśnienie tej kwestii zamieścimy w następnym Newsletterze Akademickim.

QS World University Rankings należy – razem z Rankingiem Szanghajskim, THE World University Rankings i US News Global University Ranking - do czterech najpopularniejszych tego typu zestawień na świecie. Poprawa międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni i ich pozycji w rankingach z grupy Big-4 była jednym z celów International Visibility Project prowadzonego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w ramach programu DIALOG. W projekcie uczestniczyło 20 polskich szkół wyższych.

Metodologia QS World University Rankings 2022 obejmuje takie kryteria jak reputacja uczelni w międzynarodowym środowisku akademickim i wśród pracodawców, dostępność kadry dla studentów, cytowania oraz stopień umiędzynarodowienia kadry i studentów.
Strona rankingu: https://www.topuniversities.com

- Bardzo cieszy konsekwentne utrzymywanie i poprawianie pozycji polskich uczelni w rankingu QS – uważa Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, wiceprezydent międzynarodowej organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. – Sukces w rankingu nigdy nie jest „blitzkriegiem” - to uparta wspinaczka, w której pokonywanie każdego kolejnego progu wymaga wielkiego wysiłku. Dobrze, że nasze uczelnie zdecydowały się taki wysiłek podjąć!

Perspektywy

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt