Rankingi niezmiennie budzą emocje wśród kandydatów na studia i społeczności akademickiej – zwłaszcza, gdy polskie uczelnie w nich awansują… Ale zarazem rankingi stoją w obliczu zmian wywołanych pandemią i zawirowaniami geopolitycznymi na świecie, w tym wojną w Ukrainie. Dlatego należy trzymać „rękę na rankingowym pulsie”. Znakomitą okazją do tego będzie międzynarodowa konferencja „Academic Rankings at the Crossroads”, która już 23-24 czerwca odbędzie się na UW – z unikatowym programem przedkonferencyjnym 22 czerwca.
Polskie uczelnie mogą w niej uczestniczyć w IREG 2022 na bardzo korzystnych, preferencyjnych warunkach. Dla wszystkich uczestników „Interational Visibility Project (IntVP)” i w ogóle dla wszystkich uczelni, które mają ambicję, aby grać w lidze światowej, udział w tej unikatowej konferencji powinien posiadać status „must be”!
Konferencja IREG 2022 „Academic Rankings at the Crossroads” organizowana jest wspólnie przez międzyanrodową organizację twórców i analityków rankingów akademckich IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, Uniwersytet Warszawski i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.
Będzie to jubileuszowe wydarzenie, bowiem grupa twórców rankingów akademickich i międzynarodowych ekspertów rankingowych IREG (International Ranking Expert Group) po raz pierwszy spotkała się dwadzieścia lat temu również w Warszawie.
Obok autorów głównych międzynarodowych rankingów (THE, US News, QS, Webometics, U-Multirank) w sesjach uczestniczyć będą światowi eksperci od szkolnictwa wyższego.
Uczestnicy konferencji szukać będą odpowiedzi m.in. na następujące pytania:
- Na ile rankingi pomagają, a na ile szkodzą szkolnictwu wyższemu?
- Jakie są ich mocne i słabe strony jako narzędzia oceny szkolnictwa wyższego?
- Jak zachować zdrową równowagę między rankingami światowymi, regionalnymi i krajowymi, zapewniając, że każdy z nich zachowa swoją niezależność?
- Czy nie nadszedł czas, aby organizacje międzynarodowe, takie jak UNESCO, OECD lub Komisja Europejska, stworzyły niekomercyjną bazę danych o szkolnictwie wyższym
A podczas warsztatów zorganizowanych 22 czerwca, w przeddzień konferencji, będzie okazja do poznania „od kuchni” dwóch głównych rankingów światowych: QS World University Ranking oraz Webometrics.
Program konferencji: https://ireg-observatory.org
Rejestracja dla polskich uczelni: www.perspektywy.pl/ireg2022
Serdecznie zapraszamy!
IREG, Uniwersytet Warszawski, Perspektywy