MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Choć Perspektywy Women in Tech Summit 2022 przeszedł już do historii, echa tej największej w Europie konferencji dla kobiet w technologiach nie milkną, a skutki przekonywania o roli i znaczeniu kobiet w świecie IT/Tech z pewnością obserwować będziemy jeszcze przez długie dekady. Bo kobiecy summit Perspektyw to prawdziwa rewolucja – w tym roku nie tylko technologiczna, ale i klimatyczna.

– W Perspektywach wierzymy w kobiety, w siłę nauki i technologii, a przede wszystkim w to, że świat w obecnym kształcie – bez empatii, opierający się na brutalnej agresji i wykorzystywaniu ludzi i naszej planety – musi się radykalnie zmienić – mówiła w czasie uroczystego otwarcia konferencji dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i pomysłodawczyni Perspektywy Women in Tech Summit. – Dlatego potrzebujemy jak najwięcej pięknych i wrażliwych umysłów, jak najwięcej mądrych kobiet, które wezmą na siebie odpowiedzialność za zmianę świata. Bo to my jesteśmy nadzieją i przyszłością świata!

Kto odwiedził Warszawę i Centrum EXPO XXI w czasie konferencji Perspektywy Women in Tech Summit 2022 (7-8 czerwca), mógł się przekonać, że słowa dr Siwińskiej to nie puste deklaracje. Energia, inspiracja, siła nauki i technologii, najnowsze trendy – tak można by krótko podsumować to, czym pulsowała międzynarodowa (i reprezentująca 73 kraje świata!) społeczność uczestnicząca w konferencji. Tę społeczność współtworzą studentki, kobiety stojące u progu kariery zawodowej, profesjonalistki, naukowczynie, aktywistki, liderki, startuperki oraz wszystkie osoby zainteresowane technologiami i szukające inspiracji, najnowszej wiedzy oraz chcące dołączyć do zmian zachodzących we współczesnym świecie.

Warszawska Syrenka lubi to!

Perspektywy Women in Tech Summit 2022, podobnie jak trzy poprzednie edycje organizowanej od 2018 r. konferencji, na dwa dni uczynił z Warszawy europejskie centrum dyskusji o technologiach, ich wpływie na nasze życie i roli, jaką odegrać tu mają kobiety. Znaczenie konferencji dla miasta docenił m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który w czasie otwarcia summitu mówił ze sceny głównej: – To wspaniałe, że dzięki Perspektywom znów zebrali się w naszym mieście wszyscy ci, którzy chcą dyskutować najważniejsze wyzwania, z jakimi mierzy się świat. Muszę przyznać, że w Warszawie bardzo tęskniliśmy za tym spotkaniem [w 2020 r. konferencja organizowana była online – przyp. M. T.]. Dziś, po pandemii, wiemy, że bez technologii nie możemy sobie poradzić z problemami, jakie przed nami stoją, stąd czuję dumę, że dyskusja nad przyszłością planety odbywa się właśnie w Warszawie. Bianko, Perspektywy, dziękuję za to, co robicie.

Oprócz prezydenta Trzaskowskiego i Rozy Otunbajewy (była prezydent Kirgistanu) w otwarciu konferencji wzięli udział inni znakomici goście. Zgromadzonych przed główną sceną w Centrum EXPO XXI witała Justyna Orłowska, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech, która deklarowała: – Jestem wdzięczna Perspektywom za organizację tego wydarzenia, które pozwala kobietom z różnych środowisk, różnych krajów i o różnych doświadczeniach walczyć o ich pasje, talenty i kompetencje i uświadamia im, że to nie są rzeczy, z których należy rezygnować.

Natomiast Daniel Lawton, zastępca szefa misji Ambasady USA w Polsce, dla którego wystąpienie w czasie Grand Opening konferencji było pierwszym oficjalnym wystąpieniem w Polsce (stanowisko objął kilka tygodni wcześniej), deklarował, że wszyscy pracownicy amerykańskiej ambasady w Polsce całym sercem popierają inicjatywy prorównościowe i prodemokratyczne. – Od takich wydarzeń jak Perspektywy Women in Tech Summit zależy nasza przyszłość. Szansa na zmianę, na to, by zapobiec katastrofie klimatycznej i by świat był lepszy, jest w was: młodych osobach, otwartych umysłach. Więcej: to wy, kobiety, napędzacie nasz rozwój.

W Perspektywy Women in Tech Summit udział wzięli znakomici mówcy, m. in.: Lucyna Chwastowska, szefowa Alexy z Amazon. com; Dominika Bettman, prezeska Microsoft Polska; Tove Chevalley, zarządzająca Electrolux Innovation Hub czy Magda Dziewguć, zarządzająca polskim Google. To tylko niektóre z 500 gościń tegorocznego Perspektywy Women in Tech Summit. Dołączyli też świadomi roli kobiet panowie zarządzający tak ważnymi ośrodkami innowacji jak Intel Polska (Bartosz Ciepluch), Ericsson (Martin Mellor) czy NatWest (Andrzej Pacek).

 • 10 432 uczestników (ponad 7500 in-person)
 • 3977 grantów dla studentkom kierunków technicznych na udział w konferencji
 • 500 mówców (przemówienia, prezentacje, sesje mentoringowe, sesje role models)
 • 500 sesji mentoringowych, 4 sceny
 • 100 partnerów – firm, uczelni i instytucji
 • 80 warsztatów technologicznych
 • 65 stoisk w strefie Career Expo
 • 250 stypendystek ze Wschodu z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Ukrainy
 • 26 wydarzeń towarzyszących w firmch IT
 • seminarium naukowe w zakresie informatyki;
 • Wielka Celebracja Kobiet w Artifical Intelligence

Kobiety dla klimatu

Perspektywy Summit miał ambicję, aby stać się pierwszą w Polsce imprezą pozytywną klimatycznie. Tak tłumaczyła to dr Bianka Siwińska: – Perspektywy Women in Tech Summit to spotkanie zaangażowanych, mądrych i odpowiedzialnych kobiet w technologiach – a to zobowiązuje. My wiemy, że od nas zależy bardzo dużo. Walka o planetę jest obecnie kwestią najważniejszą. Naszym obowiązkiem jest działanie. Podejmujemy się więc zobowiązania: uczynienia z Summitu imprezy prawdziwie wrażliwej w kwestii wpływu na klimat. Policzymy, zredukujemy i skompensujemy z nawiązką emisję gazów cieplarnianych związaną z realizacją wydarzenia – i pozostanie po nim chroniony, bioróżnorodny las w otulinie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Emisje będą zatem więcej niż zrównoważone. Chcemy pójść o krok dalej – nie tylko zeroemisyjność, ale też pozytywny wpływ na klimat. Jest to bardzo duże wyzwanie!

Partnerem Głównym idei Summitu Pozytywnego Klimatycznie był Orange, wspierającymi Miasto Warszawa i Plan Be Eco. W czasie imprezy serwowano wyłącznie wegańskie i wegetariańskie potrawy, do picia była m.in. warszawska kranówka, a uczestnicy konferencji przez dwa dni mogli korzystać bezpłatnie z transportu miejskiego (tramwaje, autobusy, metro).

Kobiety w AI

Jednym z wiodących tematów Perspektywy Women in Tech Summit 2022 była sztuczna inteligencja. Miało to związek z ogłoszoną 9 maja przez Perspektywy listą TOP 100 Women in AI in Poland, czyli nierangowanym zestawieniem ekspertek pracujących w obszarze AI.

Ekspertki zakwalifikowane na listę TOP 100 Women in AI in Poland – pierwsze w Polsce tak obszerne zestawienie kobiet pracujących w obszarze związanym ze sztuczną inteligencją i przyglądających się tej technologii z różnych perspektyw (od technicznych po humanistyczne) – zostały wybrane spośród ponad 300 zgłoszonych przez różne firmy i instytucje kobiet pracujących nad AI w Polsce lub za granicą, ale wywodzących się z Polski.

Nagrody przyznano kategoriach:

 • Ethical AI – dla Natalii Domagały
 • Fighting AI bias – dla Agaty Foryciarz
 • AI Researcher – dla prof. Marii Ganzhy
 • Young AI Researcher – dla Agnieszki Słowik
 • AI for Change – dla dr Jagody Kaszowskiej-Mojsy
 • AI Promoter – dla Sylwany Kaźmierskiej
 • AI Rising Star – dla dr Alicji Kwaśniewskiej
 • AI Entrepreneur – dla Urszuli Sankowskiej
 • AI in Culture – dla Agnieszki Pilat oraz dla Ivony Tautkute-Rusteckiej,
 • Distinguished Mentor in AI – specjalne wyróżnienie otrzymała prof. Halina Kwaśnicka z Politechniki Wrocławskiej.

W czasie wieczornej gali poznaliśmy najwybitniejsze z wybitnych – ekspertki z listy Top 100, którym przyznano nagrody Excellence in AI. Nagrodzone wybrała kapituła, w której zasiadali: prof. Aleksandra Przegalińska, prorektorka ALK – przewodnicząca; Dominik Batorski, socjolog, data scientist; Marzena Feldy, kierownik Laboratorium Analiz Statystycznych OPI PIB; Piotr Migdał, założyciel Quantum Flytrap; dr Bianka Siwińska, CEO Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”; Borys Stokalski, partner RETHINK, mentor, inwestor w branży nowych technologii; Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon.

Opr. MAGDA TYTUŁA

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt