MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

To był niezwykły tydzień. Po dwóch latach pandemii wielcy rankingowego świata spotkali się  wreszcie „in-person” w Warszawie na konferencji IREG 2022! Reprezentowane były rankingi: Szanghajski, THE, QS, US News, Webometrics, U-Multirank, Greenmetrics, oczywiście nasz krajowy też…

Najpierw w środę, po finale Rankingu Perspektyw, odbyły się w Novotelu Centrum dwa warsztaty („masterclassis”): Isidro Aguillo, ojciec rankingu Webometrics podpowiadał jak pozycjonować uczelnie w sieci; następnie Ben Sowter i Andrew MacFarlane przez ponad godzinę ujawniali niuanse ich markowego QS World University Rankings , w którym polskie uczelnie tak dobrze w tym roku sobie poczynają… Warsztaty poprowadził błyskotliwie Zygmunt Krasiński z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

A potem przez dwa dni ponad 150 osób z całego świata debatowało w Starej Bibliotece UW na temat „Academic Rankings at the Crossroads”. Główne wystąpienia programowe mieli: Micheal Murphy, szef European University Association, Komiljon Karimov, wiceminister edukacji Uzbekistanu, Marek Kwiek z Uniwersytet Adama Mickiewicza oraz autor niniejszego postu. Główne sesje poprowadzili: Ellen Hazelkorn (Irlandia), Alex Usher (Canada), Zygmunt Lalak (UW), Thomas Parker (USA) i Luiz Claudio Costa (Brazylia).

Wśród mówców znakomitości świata rankingów i akademii: Phil Baty (UK), Robert Morse (USA), Ying Cheng (Chiny), Gero Federkeil (Niemcy), Simon Marginson (UK), Michail Zgurowski (Ukraina), Brendan Cantwell (USA), Riri Fitri Sari (Indonezja), Gillian Golden (OECD) i nasze gwiazdy umiędzynarodowienia: prof. Grzegorz Mazurek (Akademia Leona Koźmińskiego), prof. Dominik Antonowicz (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Katarzyna Szczepańska (Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej), prof. Arkadiusz Wójs (Politechnika Wrocławska), prof. Stanisław Kistryn (Uniwersytet Jagielloński)

Wieczorem uroczyście wręczony został medal honorowy IREG Andrzejowi Koźmińskiemu, twórcy Akademii Leona Koźmińskiego, który w 2002 roku gościł w Warszawie pierwszą na świecie konferencję nt. rankingów. Ponadto, prof. Koźmiński przyczynił się bezpośrednio do powstania IREG Observatory zdobywając sponsora, który zapewnił środki niezbędne do rejestracji organizacji w Brukseli w oparciu o prawo belgijskie z 1921 roku.

Na zakończenie odbyły się wybory władz IREG Observatory. Na nowego prezydenta IREG w kadencji 2022-2026 wybrany został Waldemar Siwiński. Wiceprezydentem został Gero Federkeil z Niemiec, szef Multiranku. W składzie Executive Committee znaleźli się też: Ying Chen z Chin, współtwórca Rankingu Szanghajskiego; Bob Morse, autor pierwszego rankingu na świecie „US News Best Colleges Ranking” (1983) oraz przedstawiciele świata uniwersyteckiego: Mirko Degli Esposti z Włoch (Uniwersytet Boloński), Mukash Burkitbayev z Kazachstanu (Uniwersytet Al Farabi w Almaty), Birte Hornemann z Danii (Uniwersytet Aalborg), Gyorgy Fabri z Węgier (Uniwersytet ELTE) i Habib Fardoun z Arabii Saudyjskiej (King Abdulaziz University w Jeddach). Dyrektorem wykonawczym ponownie został Kazimierz Bilanow. Znakomita ekipa!

Przyjęto też nowych członków IREG Observatory. Obok Politechniki Rzeszowskiej nowymi członkami IREG stały się: Uniwersytet  El Manar z Tunisu oraz organizację rankingową „E-kvadrad” z Niemiec.

A wszystko dzięki gościnności i zaangażowaniu prof. Alojzego Z. Nowaka, który był gospodarzem IREG 2022 Conference. Dziękujemy Magnificencjo! I znakomitej ekipie Uniwersytetu Warszawskiego oczywiście też!

https://ireg-observatory.org/en/ 

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt