MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Maryna Wiazowska, ukraińska matematyczka specjalizująca się w dziedzinie teorii liczb, jest laureatką prestiżowego Medalu Fieldsa 2022, uznawanego za odpowiednik Nagrody Nobla w matematyce. Wyróżnienie to przyznawane jest tradycyjnie matematykom w wieku poniżej 40 lat.

Pozostali trzej laureaci Medalu Fieldsa 2022 to James Maynard, teoretyk liczb z Uniwersytetu Oksfordzkiego; June Huh z Uniwersytetu Princeton oraz Hugo Duminil-Copin z  Instytutu Zaawansowanych Studiów Naukowych (IHES) pod Paryżem. Międzynarodowa Unia Matematyczna (IMU) przyznaje Medale Fieldsa raz na cztery lata. O tym jak bardzo są one cenione świadczy fakt, że w Rankingu Szanghajskim liczą się one tak samo jak nagrody Nobla.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 5 lipca w Helsinkach. Był to pstryczek dla Rosji, bowiem ceremonia pierwotnie miała się odbyć w St. Petersburgu.

Urodzona i wykształcona w Kijowie (Uniwersytet Tarasa Szewczenki) obecnie pracująca na Politechnice Federalnej w Lozannie (EPFL) w Lozannie 37. letnia Maryna Viazowska jest drugą kobietą w historii, która zdobyła Medal Fieldsa.

 

Źródło:https://www.scientificamerican.com

 

 

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt