MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W holenderskiej Lejdzie zakończyła się czterodniowa konferencja EuroScience Open Forum 2022, podczas której Katowice zostały ogłoszone Europejskim Miastem Nauki 2024. W wydarzeniu uczestniczyła oficjalna delegacja z Katowic, składająca się z przedstawicieli władz miasta, uczelni, a także samorządowców.

Ceremonię nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 otworzyła Marija Gabriel – europejska komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży. Po niej na scenie przemawiali championi ESOF2022: Ferry Breedveld oraz Corinne Hofman. Oboje rozmawiali o pomyślnym odmłodzeniu i zróżnicowaniu wizerunku nauki w ramach projektu. Wskazywali też na budowanie międzynarodowych przyjaźni i chwalili inspirujące spotkania, które odbyły się w ramach konferencji ESOF.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie symbolicznych kluczy Europejskiego Miasta Nauki 2024 na ręce prezydenta Katowic Marcina Krupy przez burmistrza Lejdy Henriego Lenferinka. Tę część programu poprowadził przewodniczący EuroScience prof. Michael Matlosz, który entuzjastycznie wypowiedział się o wyborze stolicy województwa śląskiego na European City of Science: „Kiedy wybieraliśmy Katowice wiedzieliśmy, że to miasto, które podoła zadaniu”.

Następnie na scenę weszli przedstawiciele śląskich uczelni. Podczas przemówień wskazywali na szanse, jakie stolicy Górnego Śląska przyniesie otrzymany właśnie tytuł, a także przybliżyli projekty, które zostaną zrealizowane w mieście w nadchodzących latach. Rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podkreślił rolę, jaką nauka pełni w codziennym życiu każdego obywatela: „Chcemy wykorzystać naukę, jako narzędzie do modernizacji. Naszym celem jest wskazanie społeczeństwu najlepszych możliwych odpowiedzi na zadawane pytanie. Chcemy wskazać, jak żyć lepiej dzięki nauce.”

Starania o przyznanie Katowicom Europejskiego Miasta Nauki 2024 zwieńczone zostały sukcesem dzięki połączonym wysiłkom partnerów, wchodzących w skład Konsorcjum Akademickiego Katowice – Miasto Nauki: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach (lider), Miasto Katowice (partner strategiczny).

Ogłoszenie Katowic Europejskim Miastem Nauki 2024 jest nie tylko zaszczytem, ale też dużą odpowiedzialnością – zmiany, które będą podejmowane w nadchodzących latach w stolicy województwa śląskiego będą przyczyniały się do poprawy jakości życia i zdrowia mieszkańców, w oparciu o rozwiązania proponowane przez naukę.

Źródło: https://us.edu.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt