MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

11. edycja MMF Hommage à Kieślowski odbędzie się w tym roku w wakacyjny weekend 26-28 sierpnia. W tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Kino Interwencji”. W programie wiele polskich i światowych najnowszych i niezwykle ważnych produkcji, ale też powrót do klasyki kina światowego. Głównym filmem tytułowej sekcji HOMMAGE będzie Niebo Toma Tykwera - film, który powstał na podstawie ostatniego wspólnego tekstu duetu Kieślowski - Piesiewicz.

- Motywem przewodnim tegorocznej odsłony festiwalu jest hasło „Kino Interwencji”. Pragniemy skupić się na kinie, które zostawia w widzach ślad i nie pozwala o sobie zapomnieć długo po zakończeniu seansu. Kinie, który otwiera widzów na empatię i potrzebę solidarności. Kinie, które jest aktualne w dobie obecnej sytuacji społeczno-politycznej w Europie, którą przeżywamy razem z naszymi sąsiadami i przyjaciółmi z Ukrainy. - mówi Zuzanna Fogtt, dyrektorka i producentka festiwalu.

W ramach tytułowej sekcji HOMMAGE pokazaną zostaną m.in. Gadające głowy i wyprodukowane przez Instytut Adama Mickiewicza Gadające głowy 2021 w reżyserii Jana P. Matuszyñskiego.

- Wybór nie jest przypadkowy – pragniemy stworzyć w czasie festiwalu przestrzeń, w którym widzowie (przede wszystkim ukraińska społeczność mieszkająca obecnie w regionie) mogliby nagrać swoje odpowiedzi na słynne pytania Kieślowskiego (Kim jesteś? Czego byś chciał? Co jest dla ciebie najważniejsze?). Zebrany materiał może posłużyć za niezwykle symptomatyczne i cenne świadectwo obecnych czasów; ważne jest również to, aby móc oddać – nawet w takim symbolicznym wymiarze – głos tym, którym został on odebrany. - mówi Diana Dąbrowska, dyrektor artystyczna festiwalu.

Jedną z bohaterek festiwalu będzie hiszpańska reżyserka Carla Simón, zdobywczyni Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Młoda hiszpańska reżyserka jest jedną z kluczowych przedstawicielek nowego hiszpańskiego kina. Podczas Hommage à Kieślowski zostaną pokazane wszystkie jej najważniejsze filmy.

Wydarzenie swoim Honorowym Patronatem objęła jak co roku żona reżysera, Maria Kieślowska.

Więcej informacji o festiwalu na stronie www.hommageakieslowski.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt