MATURA 2023

Nowy rok szkolny rozpoczęty. Dla części uczniów to ostatnie miesiące w szkolnych ławkach, w dodatku bardzo intensywne, bo matura zbliża się wielkimi krokami.

Wszystkie kwestie dotyczące przeprowadzania egzaminów maturalnych w roku szkolnym 2022/2023 zostały już uregulowane. Co wiadomo o technicznych aspektach matury?

Najważniejsza rzecz, o której trzeba pamiętać, to że w tym roku szkolnym będą dwie formuły matury:

  1. Matura w Formule 2015 dla absolwentów 3-letniego liceum i 4-letniego technikum
  2. Matura w Formule 2023 dla absolwentów 4-letniego liceum

Obie formuły przeprowadzane będą na podstawie wymagań egzaminacyjnych.

Wbrew wcześniejszym planom, zrezygnowano z wprowadzenia obowiązku uzyskania min. 30%  z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Taki obowiązek będą mieli uczniowie podchodzący do matury w 2025. Dotyczy to również absolwentów, którzy w tym roku będą maturę poprawiać, lub podchodzić do egzaminów po raz pierwszy, chociaż szkołę skończyli przed 2025.

W 2023 roku wracają obowiązkowe egzaminy ustne, które w poprzednich latach były odwołane ze względu na zagrożenie epidemiczne. Absolwenci będą musieli zdać egzamin z języka polskiego i języka obcego nowożytnego na min. 30%. Egzaminy ustne będą obowiązywać również uczniów, którzy nie zdali matury w ubiegłych latach.

Matura w Formule 2023 różni się od dotychczasowych, dlatego już teraz najlepiej prześledzić uważnie wszystkie informacje zawarte w Informatorach (należy je czytać wraz z dołączonymi aneksami) opublikowanych na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Egzaminy w obu formułach odbędą się według jednego harmonogramu.

Są jeszcze dwie daty przed majem 2023, o których trzeba pamiętać, czyli terminy składania deklaracji maturalnych:

  • 30 września 2022 – termin złożenia deklaracji wstępnej
  • 7 lutego 2023 – termin złożenia deklaracji ostatecznej

Po więcej informacji o maturze w 2023 roku zapraszamy na kanał Youtube Perspektywiczna Maturzystka, gdzie już 5 września startuje nowy sezon, a 12 września o 18 pojawi się nowy odcinek z rozmową z dr. Marcinem Smolikiem, dyrektorem CKE.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki