MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Po raz pierwszy w historii Prezydent RP Andrzej Duda odwiedził Nigerię 6 września 2022 roku. Wizyta ta, oprócz tego, że była punktem zwrotnym w historii, odnowiła wieloletni sojusz i przyjaźń między tymi narodami, a także znacznie zniwelowała nieporozumienia i błędne wyobrażenia wśród obywateli i urzędników obu krajów. Wizyta zaowocowała umowami dwustronnymi o ogromnym znaczeniu dla obu narodów, zwłaszcza w zakresie rolnictwa i transferu technologii.

Znaczenie relacji polsko-nigeryjskich zostało przetestowane w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Gdy armia rosyjska zbliżała się do głównych miast Ukrainy,  jej mieszkańcy uciekali poza granice kraju. Na polskiej granicy, już przepełnionej uchodźcami, znaleźli się także studenci z Nigerii.

Pomimo dezinformacji i celowego przedstawiania Polski jako nietolerancyjnego i rasistowskiego kraju, polska misja dyplomatyczna w Nigerii pomagała Nigeryjczykom uwięzionym w tym konflikcie. Polscy urzędnicy byli w rzeczywistości życzliwi dla wszystkich obywateli, zwłaszcza Nigeryjczyków, którzy byli traktowani w szczególny sposób przez różne misje z siedzibą w Polsce.

Śledząc wkład Polski w rozwój szkolnictwa wyższego Nigerii w latach 60., 70., a nawet 80., kilka nigeryjskich uniwersytetów nawiązało współpracę z głównymi polskimi uniwersytetami w różnych dziedzinach akademickich. Na przykład Uniwersytet Stanowy Nasarawa tłumaczył prace polskiego naukowca, mającego wkład w nigeryjską społeczność akademicką. Kilka nigeryjskich uniwersytetów, takich jak Bayero University, Kano, od wielu lat utrzymuje współpracę z Uniwersytetem Warszawskim. Polska misja w Nigerii zbudowała specjalistyczną szkołę dla dzieci w Almajiri i Kadunie. Choć wiele zagranicznych organizacji pozarządowych realizuje tego typu projekty, Polska jest jedynym krajem, który podjął tę dalekowzroczną inicjatywę w ramach swojej misji zagranicznej.

Aby wzmocnić porozumienie między Polską a Nigerią, polska misja utworzyła tętniące życiem forum absolwentów. Nigeryjczycy, którzy studiowali, szkolili się lub odwiedzali Polskę w ramach pracy zawodowej, omawiają na nim istotne kwestie oraz obszary współpracy między obydwoma krajami. Ta inicjatywa stworzyła możliwości dla Nigeryjczyków i Polaków, którzy chcą studiować, mieszkać lub prowadzić interesy w obu krajach.

Relacje Polska-Nigeria to sześćdziesięcioletni biznes, który przetrwał próbę czasu. Komu jednak zawdzięczamy ożywienie przyjaźni między tymi krajami? Jej Ekscelencji Joannie Tarnawskiej, Ambasador RP w Nigerii. Tarnawska to Polka, urodzona i wychowana w Afryce, absolwentka afrykanistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Tarnawska obecnie doktoryzuje się z ekonomii, interesuje się naukowo zagadnieniami gospodarczymi w Afryce. Jej więzi kulturowe, głębokie zrozumienie i miłość do Afryki nie mają sobie równych. Wyważony, pełen szacunku i godności sposób, w jaki polska misja traktuje teraz Afrykanów, z pewnością przywróci chwałę Rzeczypospolitej Polskiej jako prawdziwego, niekolonialnego sojusznika tego kontynentu. Afryka to przyszłość! Dlatego będzie to korzystne dla Polski i Nigerii!

Opr. MTA

Źródło: https://dailytrust.com/nigeria-poland-relationship-a-change-of-narrative

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt