MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Rozpoczynający się nowy rok akademicki 2022/2023, dla polskich uczelni będzie związany z wyzwaniami, które powoduje trudna sytuacja gospodarcza i międzynarodowa. Patrzymy jednak pozytywnie w przyszłość i realizujemy zaplanowane projekty – podkreślił rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

- Prowadzimy już studia pielęgniarskie i położnicze, a w przyszłym roku uruchomimy kierunek lekarski. Rozpoczęliśmy także prace zmierzające do utworzenia szpitala klinicznego. W tych obszarach nawiązaliśmy współpracę z m.in. z Medical College of Wisconsin w USA, Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza” w Rzymie, Holy Spirit University of Kaslik w Libanie i tamtejszą School of Medicine and Medical Sciences, Uniwersytetem Nawarry w hiszpańskiej Pampelunie oraz z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie – powiedział. Ks. prof. Kalinowski.  Podkreślił on również, że w najbliższych tygodniach, w Areszcie Śledczym w Lublinie, otwarte zostanie Centrum Studiów KUL dla Osadzonych. Będzie to unikalny ośrodek w skali świata. Umożliwi on studiowanie więźniom nie tylko z Lublina, ale również z innych zakładów karnych w Polsce. Studia w lubelskim areszcie prowadzimy od 2013 r., teraz tworzymy kompleks edukacyjny, który pozwoli na poszerzenie naszej działalności i poprawi dostęp osadzonych do zajęć uniwersyteckich – dodał.

17 października, dzień po uroczystej oficjalnej inauguracji roku akademickiego na naszym uniwersytecie, otworzymy Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela. W tym wydarzeniu wezmą udział m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz prof. Susannah Heschel, córka Abrahama J. Heschela. Przedstawiony będzie skład komitetu honorowego, do którego przystąpił m.in. rabin Abraham Skórka. Wystąpi kantor rabin Symcha Keller – powiedział rektor KUL.

 Poinformował też, że na przełomie października i listopada odbędzie się inauguracja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Zdajemy sobie sprawę z wyzwań, które stawia przed uczelniami obecna sytuacja gospodarcza i międzynarodowa. Wprowadzamy rozwiązania mające na celu niezachwiane funkcjonowanie uniwersytetu. W ramach świadczonej przez naszą uczelnię pomocy socjalnej, jesteśmy gotowi wspierać naszych studentów i pracowników, których najbardziej dotkną problemy związane ze wzrostem cen. W miarę możliwości, będziemy również kontynuowali pomoc dla naszych studentów z Ukrainy, których jest kilkuset – podkreślił ks. prof. Kalinowski.

Naukę na KUL w rozpoczyna ponad 3150 pierwszorocznych studentów, łącznie studiować będzie ponad 9000 osób. Uruchomione zostały nowe kierunki m.in.: sztuczna inteligencja i italianistyka online. Zajęcia rozpoczną także doktoranci  w ramach Szkoły Doktorskiej KUL oraz osoby, które chcą wzbogacić kompetencje zawodowe w ramach Studiów podyplomowych.

Źródło: https://www.kul.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt