MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Cyfrowa transformacja europejskiej gospodarki, Europejski Zielony Ład oraz rola nauki i technologii w tym zakresie – to główne tematy Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego (CETEF’22), które odbyło się na Politechnice Wrocławskiej.

– Technologia zawsze była kluczowym elementem w rozwoju człowieka. Obecnie rozwija się tak szybko, że bardzo często nie wiemy nawet, w jaki sposób będzie wykorzystywana w przyszłości. Nowe technologie dają nam wolność, rozwój społeczny, ułatwiają komunikację i wspierają rozwój medycyny. Dotykają niemal wszystkich obszarów naszego życia, chociaż czasem możemy sobie nawet z tego nie zdawać sprawy, najważniejsze jednak by służyły społeczeństwu – mówił podczas uroczystego otwarcia prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechniki Wrocławskiej.

W trakcie forum uczestnicy dyskutują m.in. o cyfrowej transformacji gospodarki europejskiej w kontekście badań naukowych i rozwoju przemysłu w takich obszarach jak robotyzacja, sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, technologie biomedyczne. Współpraca krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest kluczowa dla sukcesu w tym zakresie, ale też dla budowania konkurencyjnej pozycji Europy w świecie.

W swoim wystąpieniu prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009–2012 podkreślił, że trwający proces zmiany Europy, by stała się bardziej cyfrowa i zielona, to obecnie największe stojące przed nami wyzwanie i ogromne zobowiązanie dla przyszłych pokoleń.

– W poprzednich latach Unia Europejska przygotowała wiele regionalnych i sektorowych programów i strategii, żeby osiągnąć te cele. Europejski Zielony Ład to chyba najnowocześniejszy i najbardziej konkretny program dekarbonizacji na świecie. Jako Europejczycy mamy nadzieję, że pozostałe kraje podążą naszym śladem – mówił prof. Jerzy Buzek. Jego zdaniem program europejskiej transformacji cyfrowej zmieni z kolei standardy naszego życia w niemal wszystkich jego aspektach. – Przeznaczono już na ten cel miliardy euro, ale po 24 lutego pojawiły się dodatkowe wyzwania. Pięć dni temu Ursula van der Leyden, przewodnicząca Komisji Europejskiej jasno zapowiedziała, że będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne, a najlepsza odpowiedzią na szantaż paliwowy Putina jest europejska solidarność i jedność – zaznaczył były premier.

W trakcie konferencji Mariya Gabriel, komisarz europejska ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży przedstawiła najważniejsze zasady projektu „Horyzont Europa”. Ma on się przyczynić m.in. do walki ze zmianą klimatu, pomóc w osiągnięciu celów zrównoważonego rozwoju oraz stymulować konkurencyjność i wzrost gospodarczy UE. Budżet programu wynosi ok. 95,5 mld euro.

– Kluczową sprawą w realizacji programu jest wzmocnienie udziału w nim krajów Europy Środkowowschodniej. To w dużym względzie zależy od nas samych, ale musimy skupić się na współpracy i poprawić komunikację, by wypełnić istniejące luki – mówiła Mariya Gabriel. – To prawda, że udział naukowców z tej części Europy w poprzednim programie „Horyzont 2020” wyniósł ok. 5 proc. Proszę jednak pamiętać, że gdy uruchomiliśmy projekt Europejskiego Zielonego Ładu, to właśnie dzięki lepszej komunikacji udział w pierwszych transzach dofinansowania dla projektów z Europy Środkowowschodniej wyniósł już ok. 14 proc. Nigdy wcześniej ta partycypacja nie była aż tak wysoka, dlatego musimy kontynuować i wzmacniać nasze działania w tym zakresie – dodała.

W trakcie dwudniowego spotkania uczestnicy konferencji zajmą się również inspirowaniem sieci partnerskich do realizacji dużych projektów europejskich w zakresie wysokich technologii oraz zaprezentowaniem polskiego potencjału technologicznego i badawczego w zakresie realizacji projektów rozwojowych Unii Europejskiej, w szczególności w obszarze transformacji cyfrowej i energetycznej.

Źródło: https://pwr.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt