MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Prof. Beata Możejko otrzymała nominację z rąk rektora Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Piotra Stepnowskiego.

- Ta nominacja jest dla mnie przede wszystkim zobowiązaniem do dalszej pracy nad zespołowym projektem memlingowskim na Uniwersytecie Gdańskim. Nie chodzi tylko o Hansa Memlinga, czy jego największe dzieło „Sąd Ostateczny”. Równie ważny jest szeroki kontekst europejski, od czasów późnego średniowiecza po współczesność - mówi prof. Beata Możejko z Instytutu Historii Wydziału Historycznego UG. - Pokazywany w Muzeum Narodowym w Gdańsku tryptyk Hansa Memlinga, uważany za jedno z najważniejszych jego dzieł i jeden z najcenniejszych zabytków malarstwa w Polsce, zasługuje na jeszcze szersze zainteresowanie. Obraz i jego burzliwa historia dają ogromny potencjał badawczy. Czas najwyższy, by były to badania systematyczne, skoncentrowane wokół środowiska naukowego związanego z Uniwersytetem Gdańskim, uczelnią, która ma w swym dorobku 50 lat budowania tradycji i środowiska naukowego.

Działalność centrum koncentruje się na kilku kontekstach badawczych. M.in. na: wątku historycznym, dyskursie prawniczo-historyczno-filozoficznym, współczesnych dziejach tryptyku (od 1945 r. do XXI w.), dyskursie artystycznym  i wreszcie nie mniej ważnym dyskursie filozoficznoprawnym.

- Tematy wokół  ołtarza „Sąd Ostateczny” mają  duży potencjał międzynarodowy i taką współpracę już podjęliśmy – dodaje prof. Beata Możejko.

Centrum Badań Memlingowskich będzie działało w ramach Uniwersyteckiego Ośrodka Badań Stosowanych i Międzyobszarowych, którego dyrektorem jest prof. dr hab. Krzysztof Bielawski.

 

Źródło: https://ug.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt