Choć w rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 większość polskich uczelni nie odnotowała znaczącego wzrostu liczby kandydatów z Ukrainy, to część uchodźców zdecydowała się podjąć studia (w tym doktoranckie) w Polsce.
Z myślą o jak najlepszej asymilacji takich osób Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki wystąpiło ze współfinansowanym przez MEiN projektem Skills Above Borders.
Projekt skierowany jest do studentów i młodych naukowców, a polegać ma na wyposażeniu takich osób w wiedzę i kompetencje przyszłości. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Skills Above Borders realizowany jest w ośrodkach akademickich, szkolnych i biznesowych w całej Polsce. Inicjatywa ma otworzyć nowe możliwości dla młodych utalentowanych Ukraińców. Projekt składa się z dwóch odrębnych etapów. W pierwszej fazie uczestnicy otrzymują dostęp do 24 unikalnych filmów szkoleniowych z zakresu umiejętności społecznych, dydaktyki biznesu i robotyki. Te filmy zostały nagrane przez najlepszych profesjonalnych trenerów w Polsce. Filmy są publikowane na stronie projektu na Facebooku.
Drugi etap to program szkoleniowy i mentoringowy dla 20 najbardziej ambitnych i kreatywnych beneficjentów. W ramach tego etapu przewidziano m.in.:
- warsztaty z umiejętności miękkich
- warsztaty z umiejętności biznesowych
- warsztaty z robotyki i pomoce do warsztatów hardware – zestawy do nauczania robotyki
- 3-miesięczny mentoring z naukowcem z Polski
- praktyki w szkołach w grupach ukraińskojęzycznych, gdzie beneficjenci będą doskonalić nabyte umiejętności oraz pełnić misję edukacyjną
- jednodniowe praktyki w firmach stosujących robotyzację jak Mitsubishi Electric, Astor Robotic Center, czy Sygnis Technologies.
Więcej: https://www.facebook.com/skillsaboveborders.
MT