MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Wielka nauka nie zna granic – powiedział Mark Brzeziński, ambasador USA w Polsce, podczas wizyty w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Podczas spotkania ambasadora z władzami uczelni omówiono historyczne związki SGGW z USA oraz dotychczasową współpracę naukową z amerykańskimi uczelniami.

Jego Ekscelencję Ambasadora Marka Brzezińskiego przywitał Rektor SGGW prof. dr hab. Michał Zasada. Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej dr hab. Marta Mendel przedstawiła zakres edukacyjnej i naukowej działalności SGGW ze szczególnym uwzględnieniem sukcesów uczelni na polu międzynarodowym. 

Ambasador podkreślał w swoich wypowiedziach, że uwielbia spotkania z naukowcami. - Nie jest ważne, skąd jesteśmy. Wielka nauka nie zna granic” – podkreślił.

Mark Brzeziński spotkał się z polskimi i zagranicznymi studentkami i studentami SGGW. Była to doskonała okazja do rozmowy na tematy związane z nauką i nie tylko – gość opowiadał o urzekającej polskiej przyrodzie i swoim psie, który ma profil na Instagramie (Ambassadog Teddy). W rozmowie przewijał się także dużo poważniejszy wątek zaangażowania społeczeństwa naszego kraju w pomoc Ukrainie.

- Stany Zjednoczone bardzo doceniają umiejętność Polaków do natychmiastowej mobilizacji aby pomagać innym. Szczególnie cieszy mnie aktywność młodego pokolenia. Polacy przyjęli miliony ukraińskich uchodźców w swoich domach z otwartymi ramionami. To piękny gest, który ukazuje Polskę jako supermocarstwo w dziedzinie humanitaryzmu – powiedział.

Kolejnym punktem wizyty ambasadora w Polsce w SGGW było uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej przed 200-letnim orzechem czarnym. Drzewo to posadził Julian Ursyn Niemcewicz, wybitny pisarz i polityk, właściciel dóbr, od nazwy których wziął nazwę Ursynów. Według przekazu historycznego, Niemcewiczowi sadzonkę orzecha podczas jego podróży po Ameryce w latach 1797-1807 podarował Jerzy Waszyngton, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych.

- Gdyby zapytać przeciętnego Amerykanina, jakich zna Polaków ważnych dla historii Stanów Zjednoczonych, wymienią Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego. Natomiast podejrzewam, że Julian Ursyn Niemcewicz nie jest powszechnie znany w Ameryce. A sądzę, że jest to osoba, którą warto w USA upowszechnić. Był osobistym sekretarzem Tadeusza Kościuszki i przyjacielem Jerzego Waszyngtona i Thomasa Jeffersona. Myślę, że to jest jeszcze jeden cel naszej bliższej współpracy, tak aby trzecim Polakiem bliżej znanym Amerykanom był właśnie Julian Ursyn Niemcewicz – powiedział rektor SGGW.

Ambasador oraz rektor dla upamiętnienia wizyty w SGGW posadzili w parku przed Aulą Kryształową, gdzie odbywają się najważniejsze uczelniane uroczystości, drzewko platana klonolistnego.  Na zakończenie pobytu ambasador otrzymał w prezencie owoce z uczelnianych sadów doświadczalnych, sadzonkę jabłoni odmiany Chopin wyhodowanej przez naukowców SGGW, sadzonki Aktinidi (mini kiwi) także wyhodowanej w uczelni oraz Mirzan, a także dwa powojniki: Polish Spirit i Jan Paweł II.

Fotorelacja: https://www.sggw.edu.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt