MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

W Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca SUM w Katowicach nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

3 listopada 2022 r. w Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca SUM w Katowicach nastąpiło uroczyste otwarcie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Powstanie placówki ma niezwykłe znaczenie dla pacjentów – uczestników badań klinicznych, bo daje im możliwość skorzystania z nowatorskich terapii i zdecydowanie zwiększa szansę na ich powodzenie w uzyskaniu skutecznych efektów leczenia. Wpłynie też na naukowy rozwój naszej Uczelni.

Centrum sfinansowano ze środków Agencji Badań Medycznych. Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, w partnerstwie ze swoimi szpitalami klinicznymi: Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. Leszka Gieca oraz Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego pozyskał od ABM na ten cel ponad 9 mln 322 tys. zł.

Centrum to miejsce, w którym chorzy dostawać będą nadzieję przekazywaną w formie badań zaproponowanych przez najlepszych specjalistów. Jesteśmy niezwykle dumni, że kolejne Centrum, pięknie wyposażone, już ruszyło z pomocą.

- Sama Agencja podczas dwóch ostatnich lat zainwestowała ponad 2 mld złotych w badania kliniczne. To ogromne pieniądze, które trafiły do takich ośrodków jak dziś otwarty, ale też na realizację ponad 150 projektów, w których bierze udział niemal 50 tysięcy polskich pacjentów. Katowickie Centrum to dwunaste, spośród 20, które powstaną w naszym kraju. Świadczymy usługi na najwyższym światowym poziomie, nie ustępując Szwajcarom, czy Duńczykom - powiedział dr. hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes ABM i dodał:

- Możemy być z siebie dumni. Mamy spójny standard i tę samą jakość, kluczowe z punktu widzenia celów jakie ma osiągnąć taka placówka. W najbliższych latach chcielibyśmy zintensyfikować działania. Kolejna dekada to kolejne 5 mld zł dla tego typu przedsięwzięć.

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Tomasz Szczepański nie ma najmniejszych wątpliwości, jak ważny jest dostęp do badań klinicznych dla pacjentów w każdym wieku. Jako kierujący Kliniką Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Szpitalu Klinicznym nr 1 Zabrzu bierze udział w badaniach, których celem jest, by żadne dziecko nie umierało na nowotwory krwi. Rodzice nie będą musieli szukać pomocy za granicą i organizować niezwykle kosztownych zbiórek.

- Życie i zdrowie są najważniejszymi wartościami dla każdego człowieka. Obowiązkiem i przywilejem naukowców jest poszukiwanie nowych technologii i rozwiązań medycznych, pozwalających na przywracanie i zachowanie dobrego zdrowia. Dlatego niezmiernie się cieszę, że możemy dzisiaj przeciąć wstęgę otwierającą Centrum Wsparcia Badań Klinicznych SUM w Katowicach, które zostało utworzone dla pacjentów - mówił podczas wystąpienia prof. dr hab. n. med. T. Szczepański.

Gościem spotkania była m.in. Urszula Jaworska z Fundacji Urszuli Jaworskiej, pacjentka, która 25 lat temu, miała pierwszy w Polsce przeszczep od osoby niespokrewnionej. Do „jej drugich urodzin" jak powtarza, doszło w katowickiej Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku. Gdy wyzdrowiała postanowiła pomagać innym. Stworzyła Fundację, bank dawców. – Chciałabym odczarować spojrzenie Polaków na badania kliniczne, którzy obawiają się ich jako eksperymentów. Tak, to eksperymenty, ale służące najlepszej sprawie – zaproponowaniu najefektywniejszej metody leczenia – stwierdziła Urszula Jaworska.

Model usług wspólnych w jakim funkcjonować będzie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych oznacza w szczególności zapewnienie wsparcia w zakresie:

  • procesów pozyskiwania nowych badań,
  • realizacji badań,
  • pełnienia roli punktu kontaktowego dla partnerów i kontrahentów,
  • koordynacji procesów wewnątrz konsorcjum,
  • doradztwa naukowego w ramach prowadzonych badań,
  • standaryzacji procesów oraz wdrażania procedur jakościowych.

Uroczystość otwarcia CWBK prowadziła prof. dr hab. n. med. Katarzyna Mizia – Stec, Prorektor ds. Nauki i Współpracy Międzynarodowej. Rektor SUM przywitał przybyłych na otwarcie, wśród których znaleźli się między innymi: Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. Radosław Sierpiński, poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek podczas uroczystości odczytał list gratulacyjny Prezesa Rady Ministrów premiera Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Metropolita Katowicki Arcybiskup Wiktor Skworc, dyrektor śląskiego oddziału NFZ Piotr Nowak.

Nie zabrakło również przedstawicieli funkcjonujących i tworzących się Centrów Wsparcia Badań Klinicznych w Polsce, a także Prorektorów, Dziekanów, Kierowników Katedr i Klinik SUM.

Zwieńczeniem uroczystości było przecięcie wstęgi otwarcia CWBK przez Prezesa ABM dra hab. R. Sierpińskiego i Rektora SUM Prof. dr hab. n. med. T. Szczepańskiego, a także dokonanie przez Metropolitę Katowickiego Arcybiskupa Wiktora Skworca aktu poświęcenia Centrum.

Źródło: https://sum.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt