MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Jeśli Partia Pracy wygra kolejne wybory powszechne, Wielka Brytania może ponownie przyłączyć się do unijnego programu Erasmus+, powiedział sekretarz stanu ds. Szkocji, Ian Murray.

Te uwagi wypowiedział w rozmowie z „The Herald”, podkreślając, że powrót do programu wymiany leży w interesie narodowym. Wielka Brytania po wyjściu z Unii Europejskiej zdecydowała się również na opuszczenie programu Erasmus, co wielu studentów i uczelni uznało za stratę. Zastąpiono go programem Turing Scheme, nazwanym na cześć słynnego matematyka i informatyka Alana Turinga.

Po Brexicie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pozwoliła Wielkiej Brytanii pozostać w Erasmusie pomimo opuszczenia UE, ale ówczesny główny negocjator UE Michel Barnier powiedział, że Wielka Brytania nie chce uczestniczyć w programie. Do Programu Turinga wpłynęło 520 wniosków na rok akademicki 2022/23, co stanowi wzrost z 412 w porównaniu z poprzednim rokiem.

Wyjście Wlk. Brytanii z Erasmusa miało wpływ na 47-procentowy spadek liczby studentów zagranicznych tym kraju w roku akademickiem 2020/21.  Co więcej, liczba podań na studia licencjackie składanych przez europejskich studentów spadła o 37 procent w tym samym okresie.

Opr. MTA

Źródło: https://erudera.com

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt