MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Zagraniczni studenci po przyjeździe do Irlandii nie mają gdzie mieszkać. Jedni spędzają noce w samochodzie, inni w biurze, a jeszcze inni w pomieszczeniach ze szczurami. Są też ofiarami oszustwa.

Jedna dziesiąta międzynarodowych studentów biorących udział w ankiecie na temat doświadczeń związanych z wynajmem podkreśla, że znalezienie zakwaterowania zajęło im ponad trzy miesiące. Student z Bangladeszu, który przyjechał do Irlandii na studia, musiał spać w samochodzie, ponieważ nie miał gdzie mieszkać. Powiedział on, że „spanie w samochodzie nie jest najwygodniejszą rzeczą i może być dość zimno, ale stres związany z czynszem jest znacznie gorszy”. Z kolei chilijski student spał w biurze.

Dwie trzecie ankietowanych stwierdziło, że ich zdrowie psychiczne ucierpiało z powodu kryzysu mieszkaniowego w Irlandii, a 14% stwierdziło, że padło ofiarą oszustwa związanego z zakwaterowaniem. Spośród nich 63% to kobiety. Studenci często dzielą pokój z co najmniej dwoma osobami. Indyjski student studiów podyplomowych mieszkał z 16 osobami, dzieląc jedną kuchnię i trzy łazienki.

Meksykanin, który przyjechał do Irlandii, aby uczyć się angielskiego, powiedział: „Mieszkam z 20 osobami, w domu, w  którym są trzy łazienki i szczury”. Tymczasem studentka z Kostaryki oznajmiła, że „czasami dochodzi do sytuacji związanych z molestowaniem seksualnym przez właścicieli mieszkań w zamian za niski koszt czynszu”. Inny student z Chile powiedział: „Czynsz jest bardzo wysoki, dlatego razem z dwoma, trzema osobami musimy dzielić łóżko.

Laura Harmon, dyrektor wykonawczy Irlandzkiej Rady ds. Studentów Zagranicznych, powiedziała: „Narodowa strategia dotycząca zakwaterowania studentów na lata 2017-2024 nie jest odpowiednia i nie była weryfikowana od 2019 roku. Tempo postępu jest zbyt wolne, jeśli chodzi o budowanie specjalnie zaprojektowanych mieszkań studenckich”. Niedawno ujawniono, że ukraińscy uchodźcy musieli spać na lotnisku w Dublinie, ponieważ nie było dla nich innego miejsca pobytu. ICOS wzywa rząd do budowy tańszych mieszkań na obszarach miejskich i wiejskich, aby rozwiązać problem niedoborów mieszkań.

Opr. MTA

Źródło: https://www.irishexaminer.com

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt