MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Festiwal Filmów Naukowych to pierwsza edycja festiwalu stworzonego przez Politechnikę Warszawską popularyzująca wiedzę naukową i pokazująca jej osiągnięcia. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 listopada 2022 roku w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej przy ulicy Poleczki 19 w Warszawie. Wszystkie festiwalowe wydarzenia są bezpłatne i mają charakter otwarty.

Założeniem Festiwalu było zaproszenie widza do rozmowy o najnowszych odkryciach, technologiach i szeroko pojętej nauce. Festiwal tworzą filmy, które poruszają naszą wyobraźnię, kwestionują nasze wartości oraz pokazują otaczający nas świat. –  Nasz Festiwal udowadnia, że w nauce widać dużo więcej niż tylko laboratoria i doświadczenia. Filmy, które będą wyświetlane zaskoczą różnorodnością gatunków, stylistyki oraz tematów, a przede wszystkim wybrzmiewa w tych filmach zaangażowanie i pasja naukowców poszczególnych dziedzin – opowiada Marta Klewińska, organizatorka Festiwalu.

O dwie główne nagrody w kategorii filmu pełnometrażowego i filmu krótkometrażowego rywalizują zarówno tytuły kinowe jak i filmy amatorskie. Mecenasem wydarzenia i sponsorem nagród jest Polska Fundacja Narodowa. Zwycięzca w kategorii film pełnometrażowy otrzyma nagrodę w wysokości 10.000 złotych, a za film krótkometrażowy zwycięzca otrzyma nagrodę 5.000 złotych.

W tym roku w programie Festiwalu znajdują się projekcje pięciu filmów pełnometrażowych oraz siedmiu filmów krótkometrażowych. Ponadto program wzbogacony został pokazami specjalnymi oraz panelem dyskusyjnym pt: „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje?”. Głos w dyskusji zabiorą red. Artur Cichmiński (dziennikarz i krytyk filmowy), dr Monika Koperska (popularyzator nauki, współzałożyciel Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki), red. Anna Kwiatkowska-Bieda (dziennikarka, podróżniczka, autorka programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych), red. Wiktor Nidzicki (dziennikarz radiowy i telewizyjny, autor programu „Laboratorium”) oraz dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca, dziennikarz, wykładowca akademicki).

Festiwal otworzy spotkanie z gościem specjalnym Krzysztofem Zanussim w piątek (18 listopada) o godz. 11.00. Tuż po rozmowie z tym wybitnym reżyserem będzie wyświetlony jego premierowy film „Liczba doskonała” (w rolach głównych: Andrzej Seweryn, Jan Marczewski, Jan Nowicki). Najnowszy film Krzysztofa Zanussiego przedstawia opowieść o młodym matematyku, który podporządkował swoje życie badaniom nad liczbami pierwszymi.

Podczas Festiwalu będą również emitowane specjalne edycje spotów „W czerni kina”, dzięki współpracy z Legalną Kulturą. Na potrzeby produkcji głosów użyczyli profesorowie Politechniki Warszawskiej – prof. Elżbieta Malinowska oraz prof. Zbigniew Brzózka.

Ideą festiwalu jest zachęcenie do otwartej rozmowy o tym, jak można pokazać naukę za pomocą wielkiego ekranu. Jest to również zaproszenie do dialogu pomiędzy widzami, autorytetami, gośćmi i twórcami filmowymi. Ponadto ambicją festiwalu jest jego edukacyjny wydźwięk, skierowany do młodzieży, studentów i doktorantów, aby pogłębić ich zainteresowania oraz chęć zdobywania wiedzy.

Harmonogram festiwalu:

18 listopada (piątek)

11.00 – Otwarcie Festiwalu

11.15 – Spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim

11.45 – Projekcja premierowa „Liczba doskonała”, reż. K. Zanussi

13.30 – Oficjalne rozpoczęcie festiwalu

13.45 – „Geniusze”, reż. T. Klein

15.45 – „Jak aktywizacja zawodowa wpływa na rozwój osób z niepełnosprawnością intelektualną”, reż. A. Rękawek

16.00 – „Tajemnicza cząstka Higgsa”, reż. J. Grębosz

16.30 – „Neurochirurg”, reż. M. Zagała

18.00 – „Polot”, reż. M. Wnuk

19.45 – „Zdążyć przed rakiem piersi”, reż. P. Sudara oraz J. Matuszewska

 

19 listopada (sobota)

11.00 – Pokaz specjalny „Science Friction”, reż. Emery Emery

12.30 – „Sztuka naskalna”, reż. K. Juszczyk

13.00 – „Fukushima. Wstęp wzbroniony”, reż. J. Baryga oraz P. Dziemdziela

14.00 – „Test”, reż. B. Toboła

14.15 – „Zegrze Radiation Hunters”, reż. D. Aksamit

14.45 – „Misja Otherworld: Nie wierzcie każdemu naukowcowi”, reż. M. Zawadzki

15.00 – „Fisheye”, reż. M. Szcześniak

16.30 – panel dyskusyjny „Gatunki zmącone. Czy film naukowy istnieje” (red. A. Cichmiński, dr M. Koperska, red. A. Kwiatkowska-Bieda, red. W. Niedzicki, dr hab. J. Wasilewski)

17.30 – wręczenie nagród

Podczas Festiwalu swoją ofertę gastronomiczną zaoferują food trucki: Bistro Zrywka oraz Flammaster

Organizatorzy:

  • Politechnika Warszawska
  • Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej

Mecenas:

  • Polska Fundacja Narodowa

Patroni honorowi:

  • Miasto Stołeczne Warszawa
  • Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy
  • Centrum Nauki Kopernik

Partner:

  • Legalna Kultura ze specjalną edycją spotów „W czerni kina”

Patroni medialni:

Polskie Radio, TVP Nauka, Legalna Kultura, Radio Kampus, Festiwal Nauki, Nauka. To lubię, Rzecznicy Nauki, Fundacja Leny Grochowskiej, ATM Grupa

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Kampus CEZAMAT – miejsce inspiracji i edukacji. Sztuka przyciągania do nauki i wiedzy”. Projekt dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt