W roku akademickim 2022/2023 możliwość udziału w programie Erasmus+ otrzymali studenci, doktoranci i pracownicy ukraińskich uczelni medycznych. Jest to forma pomocy dla ogarniętej wojną Ukrainy.
Środki na ten cel uzyskano dzięki specjalnym staraniom władz WUM. To między innymi działania przedstawicieli naszego uniwersytetu przyczyniły się do przyznania przez Komisję Europejską (na wniosek Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji) pieniędzy na udział ukraińskich uczelni w programie Erasmus+ w Polsce.
Dotąd przyjechało do nas pięć doktorantek z Bogomolets National Medical University (NMU) w Kijowie. Realizują one praktyki w ramach przygotowywanych przez siebie rozpraw doktorskich w Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, II Klinice Położnictwa i Ginekologii, Katedrze i Klinice Otorynolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi, I Klinice Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii. W trakcie ustaleń z NMU jest przyjazd kolejnych pięciu osób. W najbliższym czasie trzytygodniowe szkolenie z rehabilitacji odbędzie u nas dwóch lekarzy oraz fizjoterapeuta z NMU, którzy zamieszkają w wyremontowanym przez sponsorów i wyposażonym przez naszą społeczność mieszkaniu WUM. Pięciu studentów i doktorantów przyjedzie również z Ivano-Frankovska oraz pięciu doktorantów z Tarnopola. Chęć wymiany akademickiej z WUM zgłosiły także uniwersytety ze Lwowa i Połtawy.
Ukraińskie uczelnie medyczne zainteresowane wymianą akademicką z WUM zapraszamy do kontaktu z Lidią Przepiórą-Dziewulską z Działu Współpracy z Zagranicą
Źródło: https://www.wum.edu.pl