W związku ze zmianą podstawy programowej matura w nowej formule będzie wyglądać inaczej niż dotychczasowe. Co się zmienia w przedmiotach obowiązkowych na poziomie podstawowym?
Warto przypomnieć, że matury w 2023 i 2024 roku nie mają jeszcze planowanej ostatecznej formy – w związku z nauką zdalną, która trwała ok. 2 lat będą obowiązywać wymagania egzaminacyjne, które są okrojone o ok. 20% w stosunku do podstawy programowej.
Najwięcej zmian zachodzi w egzaminie z języka polskiego. Arkusz podzielony będzie na trzy części:
- Język polski w użyciu (czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną, notatka syntetyzująca) – 10 pkt (ok. 5–7 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
- Test historycznoliteracki (znajomość problematyki lektur obowiązkowych) – 15 pkt (ok. 6–15 zadań – głównie otwartych, w większości opartych na zawartych w arkuszu krótkich tekstach)
- Wypracowanie - 35 pkt.
Podział punktów między częścią testową a wypracowaniem pozwala na zdanie matury nawet przy błędzie kardynalnym (0 punktów za wypracowanie), co nie było możliwe w poprzedniej formule.
Powiększona zostanie lista lektur z 13 do 41.
W nowej formule w wypracowaniu do wyboru będą dwa tematy bez wskazania konkretnej lektury obowiązkowej, a minimalna wymagana długość wypracowania to 300 wyrazów (od 2025 roku – 400). Wydłuży się również czas trwania egzaminu ze 170 minut do 240.
Podczas pisemnego egzaminu z języka polskiego w nowej formule nie będzie można korzystać ze słowników.
Zmianom ulega również część ustna. Co prawda czas egzaminu i jego forma nadal pozostaje taka sama, czyli 30 minut, z czego 15 minut przeznaczone jest na przygotowanie do odpowiedzi, a drugie 15 to wypowiedzi monologowe i rozmowa z zespołem przedmiotowym, ale w zestawie zadań będą dwa pytania – jedno z puli zadań jawnych, drugie dotyczące zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem.
Za część ustną zdający może otrzymać maksymalnie 30 punktów.
W egzaminie z matematyki pojawią się nowe typy zadań, natomiast będą to zadania, z którymi maturzyści mieli już styczność. Będzie więcej różnych rodzajów zadań zamkniętych, np. zadania na prawdę i fałsz, zadania typu uzasadniania, zadania wielokrotnego wyboru czy na dobieranie. Zmienią się również typy zadań otwartych.
Podczas egzaminu dopuszczalne będzie korzystanie z wybranych wzorów matematycznych, które też uległy zmianie, dlatego warto zapoznać się z nimi podczas przygotowań do matury.
Egzamin maturalny z matematyki będzie trwał 180 minut, czyli 10 minut dłużej niż w formule 2015.
W egzaminie z języka obcego nowożytnego podniesiony zostanie poziom na B1(B1+ w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych). Z egzaminu będzie można uzyskać maksymalnie 60 punktów (32–38 pkt – zadania zamknięte; 28–22 pkt – zadania otwarte). Wypowiedź pisemna będzie musiała zawierać 80 – 130 wyrazów.
Czas trwania egzaminu pozostaje bez zmian i wynosi 120 minut.
W formule 2023 zmieniają się również przybory pomocnicze, z których można korzystać podczas egzaminów na poziomie rozszerzonym. Na maturze z fizyki i chemii będzie obowiązywać kalkulator naukowy, a egzamin z informatyki będzie w większości zawierał zadania wykonywane za pomocą komputera.
Jeszcze w tym i w przyszłym roku szkolnym nie zostanie wprowadzony obowiązek zdania jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym na min. 30%. Maturzyści będą musieli tylko podejść do rozszerzenia, tak jak było to do tej pory. Próg zdawalności obowiązywać będzie od 2025 roku.
Wszystkie informacje dotyczące nowej formuły matury dostępne są na stronie cke.gov.pl Informatory należy czytać z aneksami, warto zapoznać się z listą przyborów pomocniczych i tablic ze wzorami, a także korzystać z materiałów dodatkowych, udostępnianych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Zachęcamy również do oglądania rozmów i wykładów ekspertów OKE na kanale youtube Perspektywiczna Maturzystka.